neděle 16. září 2012

02 Úvod do opcí - Expirace a druhy opcí


2. Díl

Minule jsme si ukázali praktické použití opčního obchodu jako ochrany. Opce ale není nutné používat jen jako ochranu, opce je možné používat jako hlavní  nástroj obchodování na finančních trzích, aniž byste museli používat nákup akcií, nebo jiných nástrojů.

Co je opce
Opce je právo nakoupit nebo povinnost prodat “podkladové aktivum” na určité ceně. Podkladové aktivum je obecný termín, jako např. kontrakt, ale ve většině případů znamená prostě akcii. Opce je tedy právo koupit nebo povinnost prodat akcii. Termín podkladové aktivum se používá proto, že opci lze vypsat i na různé jiné nástroje, např. futures nebo dluhopisy.Expirace
Opce mají omezenou dobru trvání (podobně jako například futures). Historicky se opce obchodovaly s měsíční expirací, dnes je možné na tituly s vysokou likviditou obchodovat i týdenní opce. Vysoká likvidita znamená, že se hodně obchodují.

Pojďme se na jednotlivé expirace podívat podrobněji:

Weekly opce
Nejkratší dostupná expirace je týden. Tzv. weeklys existují jen pár let, ale dnes jsou se velmi populární, mají dostatečnou likviditu a jsou dnes již regulérním nástrojem. V době psaní tohoto článku (září 2012) nabízí největší opční burza na světě CBOE weekly opce na 163 titulů, včetně např. teprve v květnu 2012 na burzu uvedeného Facebooku (FB).

CBOE má pro weeklys celou sekci na svém webu, kde mj. naleznete seznam dostupných titulů: http://www.cboe.com/micro/weeklys/introduction.aspx

Weekly jsou dostupné od čtvrtečního otevření trhu a expirují příští pátek při close. Ve čtvrtek a pátek tedy běží současně dva kontrakty, jeden expiruje tento pátek a další příští pátek.

Pojďme si ukázat příklad:
Ve středu 12/9 byl uveden na trh iPhone 5 a my spekulujeme na to, že to bude jako obvykle úspěch. Ve čtvrtek 6/9 se stala dostupnou weekly opce na AAPL s expirací příští pátek 14/9. Graf 4h vypadal ve čtvrtek 6/9 v 16:00 našeho času takto:


Trh je těsně pod 680 a my věříme, že nespadne na více než 650. Prodáme tedy 10 opcí na hodnotě 650 s expirací 14/9 s tím, že cena jedné opce  byla 213 USD. Máme tedy pozici 10 opcí a okamžitě nám na účet přistane 2130 USD a pokud cena tento týden nepadne pod 650, tak už nám zůstanou. Riziko tohoto obchodu při pádu pod 650 je neomezené, ba přímo sebevražedné, tentokrát nám ale prodaná opce na 650 poslouží krásně k pochopení principu týdenní opce. V dílu věnovanému opčním spreadům si ukážeme, jak by šel obchod realizovat s omezeným rizikem.


Je tedy čtvrtek 6/9/2012 něco po 22 hodině u my jdeme spát s tím, že jsme “vydělali” přes 2000 USD. Jestli nám peníze opravdu zůstanou, nebo jestli cena skončí pod 650 a my skončíme ve ztrátě ukáže příštích 6 obchodních dní….Jak to tedy dopadlo?
Ukažme si 4h graf po konci obchodování v pátek 14/9:Graf zachycuje delší období, ale pro nás zajímavý je pouze čas, označený šedý obdélníkem, po který trval náš obchod. Pro lepší orientaci jsou v grafu uvedeny dny v týdnu, jak plynul čas. Obchod se nevyvíjel nijak idylicky a v pondělí a úterý prověřil sílu našeho přesvědčení o tom, že uvedení novinky na trh cenu podrží. My jsme ale vydrželi, trhům se nový telefon líbil a nám zůstalo plné prémium.

Opce s měsíční expirací
Tam, kde chceme zobchodovat dlouhodobější situaci, volíme opce s měsíční expirací. Měsíční opce expirují v předem stanovené datum v průběhu roku a ve zde používaných grafech jsou zobrazeny měsíční expirace svislou červenou čárou s uvedeným datem. Měsíční opce jsou k dispozici většinou zhruba na 6 měsíců dopředu, plus podle titulu bývá k dispozici ještě jedna vzdálená opce, např. konec příštího roku.

Řekněme, že očekáváme to, že se nový iPhone se bude dobře prodávat a to trhy ocení nárůstem ceny akcie Applu. Apple většinou dává do prodeje telefon za 1-2 týdny po oznámení, tedy koncem září a začátkem října už budou známá data o prodejích. Zářiová opce expiruje 21/9, což je pro nás brzo, použijeme tedy opci říjnovou, která expiruje 19/10/2012.

Můžeme tedy hned po prezentaci produktu ve středu 12/9 před zavřením trhu koupit opci s říjnovou expirací na ceně 670 a budeme mít 37 dní na to, aby cena vyrostla a naše investice se zhodnotila.
Ukažme si to na obrázku:Další typy opcí
Některé tituly (většinou indexy) mají ještě opce s čtvrtletní expirací, které expirují na konci každého třetího kalendářního měsíce a přináší tím další datum, na které můžeme obchodovat. Princip ale zůstává stejný.

Opce kupované na více než 12 měsíců dopředu se nazývají LEAPs. Existují ještě tzv. binární opce, které umožňují u vybraných titulů spekulovat na směr za fixní cenu při expiraci. Tyto kategorie nejsou dle mého názoru pro začínající obchodníky nijak zajímavé.

Shrnutí
Opce je právo nakoupit nebo prodat (100) akcií. Toto právo obchodujeme na určité časové období, které se měří v dnech do expirace. Opce jsou dostupné jako weeklys, tedy expirující za týden a jsou dostupné vždy od čtvrtka na další týden. Měsíční jsou dostupné zhruba na půl roku dopředu. Můžeme tedy koupit měsíční opci, která expiruje zítra, nebo takovou, která expiruje za 180 dní.

Edit květen 2013: Na trhu jsou u vybraných titulů dostupné mini kontrakty na 10 akcií.

_______

Anglický koutek
Option - opce :)
Stock - akcie
Expiration - expirace
Weeklys - opce s týdenní expirací
Monthlys - opce s měsíční expirací
Underlying (asset) - podkladové (aktivum)
Graf - Chart
Volume - likvidita, objem obchodování

Žádné komentáře:

Okomentovat