neděle 23. září 2012

03 Úvod do opcí - CALL a PUT

3. díl - PUT a CALL

Už víme, že opce je právo koupit nebo prodat podkladové aktivum na určité ceně. Dnes si vysvětlíme pojmy CALL a PUT, což je označení, které nám řekne, jestli nám vlastněná opce dává právo koupit (CALL), nebo právo prodat (PUT) na určité ceně. To čemu jsme dosud říkali určitá cena se anglicky říká strike a v češtině toto přejímáme a říkáme tomu strike (čti strajk) cena.CALL - právo koupit, směr nahoru, tzv. Long (mnemotechnická: písmeno C pro Call a pro Coupit [čti Koupit] :)
PUT - právo prodat, směr dolu, tzv. Short (pismeno P pro Put a Prodat)
Strike - cena na které opci obchodujeme.

Jelikož už víme, že opce můžeme prodávat i nakupovat, tak už víme všechno a dnešní lekce by zde mohla skončit.

Nákup CALL opce

My se ale ještě podíváme na od minule otevřenou opci na AAPL, kde jsme očekávali růst. Pojďme se tedy podívat, jak se jí po týdnu daří a jak zapadá do našich nově získaných znalostí. Koupili jsme CALL opci (očekáváme růst) na strike ceně  670 s říjnovou expirací (19OCT12).

Minulý týden to vypadalo takto a dnešní graf (22/9) vypadá takto:


Koupená CALLka nám dává právo koupit kdykoli 100 akcií AAPL za cenu 670. Pokud bychom měli expiraci zářiovou a opce expirovala už tento pátek (svislá přerušovaná čára na grafu), na ceně 701, získali bychom zisk USD 31 na akcii, tedy USD 3100 za jednu opční pozici (100 akcií). Je fér si připomenout, že nákup opce nás stál USD 2400 a hrubý zisk je tedy USD 700. Námi koupená opce má ale expiraci říjnovou a bude se nám ještě hodit při dalších dílech seriálu, necháme ji tedy pracovat a podíváme se, jak by vypadal nákup PUTky.

Nákup PUT opce

Řekněme, že páteční červená svíčka, která vznikla klesáním trhu, potvrdila naše podezření, že cena Applu vyletěla příliš rychle a nyní příjde korekce a cena bude chvíli klesat. Koupíme si tedy PUT opci s týdenní expirací, což bude na grafu vypadat takto:

Abychom odlišili PUTku od CALLky, zvolili jsme přerušovanou čáru a zachovali jsme zelenou barvu, která značí nákup. (Toto značení není nijak ustálené a je zvolené pouze pro potřeby tohoto seriálu.)

Koupili jsme weekly PUTku na strike 700 s expirací příští pátek. Vidíte jak už rozumíte této větě, kterou byste před začtením se do tohoto seriálu považovali za mimozemské vysílání. Tato pozice nám dává právo kdykoli během života opce (do expirace) prodat 100 akcií AAPL za 700. Pokud tedy cena bude na méně než 700, budeme vydělávat, pokud cena stoupne nad 700, budeme ve ztrátě. Velikost našeho zisku či ztráty bude rozdíl mezi aktuální cenou a strike cenou (700) a to celé mínus náklady na nákup opce.

Pokud tedy cena klesne na 690, bude mít naše pozice při expiraci hodnotu USD 1000 - náklady 875 = USD 125 zisk hrubého.
Poud bude cena 710, bude naše pozice USD −1000 - náklady 875 = USD −1875 ztráta hrubého.

Prodej CALL opce

Řekněme že se nám PUTka za 875 zdá příliš drahá, ale my chceme naše očekávání poklesu zobchodovat. Uděláme to tak, že prodáme CALLku. Prodeji se říká také výpis (angl. write). Věty prodat CALLku a vypsat CALL opci znamenají tedy jedno a totéž.

Pokud vypíšeme CALLku na strike 705, tak kupujícímu prodáme právo koupit akci za 705 a my tedy na sebe bereme povinnost prodat akcii za 705. Očekáváme, že cena bude těch 690 a právo koupit si zboží za 705 asi nikdo neuplatní, když se dá koupit běžně na trhu za 690. Pokud ale cena bude vyšší než 705, tak toto právo uplatní. Jak přesně probíhá tzv. uplatnění (angl. exercise) si rozebereme někdy příště, dnes jen informace, že to celé probíhá automaticky a v nám Čechům známém módu “o nás bez nás”, tzn. budete informování o tom, že akce proběhla a v obchodní platformě vám zmízí opce a objeví se akcie.

Takže obrázek prodané CALLky, za kterou dostaneme okamžitě cca USD 1150:


Prodej PUT opce

No a poslední způsob, jak očekávání týdenního poklesu zobchodovat je prodej PUTky. Ze zde uvedených příkladů je prodej PUTky obchod, který by se asi nejvíce blížil práci reálného opčního obchodníka. Dalším relativně realistickým obchodem je nákup CALLky z prvního příkladu s říjnovou expirací.

Prodejem PUT opce na strike 660 prodávám právo prodat 100 akcií AAPL za cenu 660 a beru tedy na sebe povinnost koupit akcie za 660, což v případě že běžná cena klesne až na 650 bude nepříjemné. Pokud ale cena neklesne tak hluboko a v době expirace bude kdekoli nad 660, byť na 660.1, skončí náš obchod úspěchem a zůstane nám v kapse prémium ve výši USD 140 na jednu opční pozici.

Vidina zisku USD 140 za týden nemusí možná někomu připadat nikterak vzrušující, ale my už víme, že si těchto pozic můžeme koupit 10 a získat prémium 1400. Komu 1400 dolarů na týden nestačí, není u tak likvidního titulu jako AAPL problém kupovat pozic stovky nebo tisíce. Navíc reálný obchodník bude uvažovat tak, že AAPL je dlouhodobě výhodná investice a povinnost koupit akcie za 660 bude považovat za slevu 40 dolarů na akcii oproti tomu, kdyby je kupoval tento pátek na 701. Opční strategie ale necháme na jiný seriál a ukážeme si obrázek jak by takový prodej PUTky na 660 vypadal:


Shrnutí

Je toho hodně. Navíc má každá ze 4 kombinací kupujícího a prodávajícího, takže je jich 8. Dopravních značek je ale mnohem víc a řidiči nad jejich významem neuvažují, protože s nimi mají zkušenosti. Tady je to stejné, s praxí si tyhle věci sednou.

Na rozdíl od normálního nákupu akcií, kde máte na výběr pouze růst nebo pokles máte u opcí možnost obchodovat čtyři očekávání: Růst, nerůst, pokles, nepokles:

Nákup CALLky - růst
    •    kupuji právo koupit akcii na strike ceně - očekávám růst
    •    Ztráta: Maximálně celé náklady na nákup, když cena skončí POD strike
    •    Zisk: Neomezený

Prodej CALLky - nerůst
    •    Mám povinnost prodat akcii za strike cenu- očekávám nerůst, tedy že cena nestoupne NAD strike, klesat nemusí
    •    Ztráta: Neomezená !
    •    Zisk: Celá prodejní cena (prémium), když cena skončí POD strike

Nákup PUTky - pokles
    •    kupuji právo prodat akcii na strike ceně - očekávám pokles
    •    Ztráta: Maximálně celé náklady na nákup, když cena skončí NAD strike
    •    Zisk: Neomezený

Prodej PUTky - nepokles
    •    Mám povinnost koupit akcii na strike ceně - očekávám nepokles, tedy že cena neklesne POD strike, růst nemusí
    •    Ztráta: Téměr neomezená. (Ztráta narůstá s klesající cenou a je tedy omezena okamžikem, kdy cena podkladu dosáhne nuly)
    •    Zisk: Celá prodejní cena (prémium), když cena skončí NAD strike

Domácí úkol
Pokud máte chuť si to vyzkoušet, vytiskněte si tento graf Applu, nebo méně monotónní graf IBM:

Zakryjte si pravou část a vždy na svislé čáře měsíce si tipněte si kam cena půjde a jak byste to zobchodovali pomocí opcí za předpokladu, že opce expiruje na další svislé čáře. Čekají nás dlouhé podzimní večery, můžete si z toho udělat i zábavu pro celou rodinu, nebo na večírku :)

4 komentáře:

 1. Při prodeji CALLky máš neomezenou ztrátu, protože můžeš skončit v SHORT pozici na podkladovém aktivu. Nicméně i když to myslíš dobře a chceš to mít symetrický, tak při prodeji PUTky můžeš skončit pouze v LONG pozici na podkladovém aktivu a to může znamenat jen a pouze omezenou ztrátu, protože podkladové aktivum může jít maximálně do nuly.

  OdpovědětSmazat
 2. Díky Petře, máš samozřejmě pravdu a v článku jsem to upřesnil.
  Mimochodem všem doporučuji blog www.winpes.cz

  OdpovědětSmazat
 3. Tomuhle čtu už asi po desátý a pořád mi to nedává smysl, takže jsem buď nepochopil systém opcí a nebo....?
  "Řekněme že se nám CALLka za 875 zdá příliš drahá, ale my chceme naše očekávání poklesu zobchodovat" - nemá tam být PUTka? CALLka je při očekávání růstu a nebo už v tom mám totální chaos :)))

  OdpovědětSmazat
 4. Chápeš to dobře, má tam být PUTka, už jsem to opravil. díky, Jirka

  OdpovědětSmazat