neděle 30. září 2012

04 Úvod do opcí - Cena opce, ITM, OTM

4. Díl - Cena opce / ITM, OTM, ATM

Opce jsou unikátní tím, jak je tvořena jejich cena. Cenu akcie tvoří hodnota akcie, cenu obligace tvoří hodnota obligace, cenu auta tvoří hodnota auta, cenu rohlíku cena rohlíku. Cena opce se skládá z vnitřní (angl. intrinsic) hodnoty opce  a k ní se příčítá takzvaná časová hodnota (angl. extrinsic). Časová hodnota, které budeme říkat familiérně "časovka", je peněžní vyjádření toho, jak hodně trh věří tomu, že vnitřní hodnota opce do expirace vzroste.Často se setkáte s tvrzením, že časová hodnota poslední týden před expirací prukce klesá. To znamená, že očekávání trhu, že opce ještě udělá nějaký hodnotu zvyšující pohyb, se ke konci dramaticky (a logicky) každým dnem snižuje. Ukážeme si na příkladu naší CALLky na AAPL, kde nám trh vytvořil situaci, jako kdybychom to měli pro tento kurz domluvené :).

Druhé dnešní téma jsou zkrakty ITM, OTM a ATM. Jsou to anglické zkratky, které označují kde se nachází cena ve vztahu ke strike ceně (na které je vypsaná/koupená opce).

ITM = In The Money (v penězích). Tedy pokud máme koupenou CALL opci na ceně 100, tak pokud je cena nad 100, je opce ITM.
OTM =  Out of The Money (Mimo peníze). Tedy pro naši CALLku na 100 jsou to všechny případy, kdy je cena pod 100.
ATM = At The Money (na penězích). Tedy označení, že cena je plus mínus autobus na ceně 100. ATM není nijak striktně definováno, je to informace, že cena podkladu se pohybuje v blízkém okolí strike ceny.

Vnitřní hodnota opce je tedy přesně tolik, o kolik je opce ITM. Pokud máme koupenou CALL opci na 670 a cena je na 700, tak je vnitřní hodnota opce 30.
Tak dobře, pojďme si to ukázat na příkladech, aby to konečně začalo dávat smysl na něčem praktickém:

Mrkneme se na naši koupenou opci na podkladu AAPL na ceně 670:


Na konci minulého týdne byla cena hluboko ITM a my mohli pozici uzavřít s tučným profitem. Cena totiž obsahovala nejen pěknou vnitřní hodnotu (Cena - strike, tj. 700-670 = 30, ale také vysokou časovou hodnotu, protože trh očekával pokračování trendu). Za chvíli se podíváme na přesná čísla, na kterých si vše vysvětlíme, ale teď se pojďme podívat, co se stalo tento týden.

Každý den reprezentují 2 svíčky, používáme 4h graf.

V pondělí (2 zelené) cena otevřela výrazně níž, ale ještě se držela slušně ITM, v úterý ale prudce padala (dvě červené) a to až tak, že skončila ATM. Ve středu (červená a zelená) už se téměř celý den pohybovala OTM, tedy mimo peníze. Tady se zastavíme, my máme právo koupit akcie AAPL za 670. Pokud je ale aktuální tržní cena 665, jakou má naše opce vnitřní hodnotu? Nula, protože u koupené opce je naše maximální riziko cena, za kterou jsme nakoupili.

Ve čtvrtek potom cena dvěma zelenými svíčkami vyskočila do oblasti ITM, aby v pátek zase padla na ATM, nebo OTM podle toho jestli jste optimista nebo realista :).V řádku P/L vidíte hodnotu po odečtení ceny, za kterou jsme opci koupili (USD 2300).

Pokud opci vypíšeme, tak k úspěšnému obchodu potřebujeme, aby opce zůstala OTM a opce nebyla uplaněna.
Např. se podíváme na opci, vypsanou v seriálu před týdnem, kde jsme vypsali, mj. PUTku na 660.


U PUTky je oblast ITM logicky pod strike cenou a OTM nad strike cenou. Pokud jsme vypsali minulý pátek PUT na oněch 660, tak bychom prožili krušný týden, protože cena naší opce by šla velmi hluboko do mínusu, protože ačkoli se pohybovala celý týden v oblasti OTM, její časové hodnota by obsahovala očekávání, že trh bude pokračovat dolu).

Konkrétně to vypadalo takto: Všimněte si, jak časová hodnota letí nahoru, dokud cena padá a potom když vyletí nahoru (ve čtvrtek), tak je najednou téměř nulová. Také si všimněte, že u tohoto typu obchodů můžete čelit v průběhu obchodu i několikanásobné ztrátě, ačkoli se vlastně obchod vyvíjí podle plánu a byl po celou dobu až do expirace OTM (ani jednou se nepodíval pod 660). To už je ale diskuze na touto konkrétní strategií, která přesahuje rozsah tohoto seriálu.

1 komentář:

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Výměna kdekoli Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

    OdpovědětSmazat