pondělí 10. září 2012

Cenový graf

Několik lidí mi po prvním dílu opčního seriálu napsalo, že pro začátečníka je těžké pochopit, co je to vlastně na tom grafu za obrázky. Podíváme se na tedy na graf a vysvětlíme si na něm několik zajímavých principů obchodování na finančních trzích.

   Graf zachycuje pohyb ceny akcie (nebo jiného instrumentu, my se budeme bavit o akciích AAPL). Pro specifické způsoby obchodování existuje celá řada jiných grafů, ale jejich podstata bude vždy stejná, tzv. svíčkový graf zachycuje pomocí svíček pohyb ceny. Svíčka je překlad anglického bar, (anglicky se grafu říká bar chart).   Graf si můžete zobrazit s různou přesností, pojďme se podívat na akcie společnosti Apple (AAPL) na týdenním grafu. Týdenní graf znamená, že jedna svíčka reprezentuje pohyb za týden. Jak přesně vzniká svíčka si ukážeme později.Technická analýza a fundamentální analýza  
Čtení cenového grafu a odvozování z něj je disciplína, které se říká technická analýza. Technická analýza vychází z toho, že cenu tvoří lidé, kteří uvažují podle určitých vzorců, které jsou do jisté míry převídatelné.
Další disciplínou je potom fundamentální analýza, která říká, že když vypukne v Americe velké sucho jako letos, tak cena pšenice poroste. Technická analýza vychází z cenového grafu, fundamentální analýza ze zpráv. Oba přístupy mají pravdu a ačkoli vás řada lidí bude přesvědčovat, že jeden přístup je lepší než druhý, pravdou je, že nejlepší je brát si z každého to, co potřebujete k realizaci své strategie.

Indikátory
   Z výše uvedeného grafu vám základní technická analýza řekne, že cena stoupá, je v tzv. uptrendu. To vidí samozřejmě každý, ale ne vždy je situace tak jednoznačná, proto si obchodníci zobrazují do grafu ještě různé další indikátory, v tomto případě exponenciální průměr za posledních 20, 50 a 200 svíček. Pokud jsou seřazeny tak jako tady, pěkně ve správném pořadí, je to potvrzení trendu.

Dále na tomto grafu vidíte graf volume, česky objemu, v jakém obchodování v daném časové období probíhalo. Jak přesně to využít je předmětem technické analýzy, zde pouze berte na vědomí, že v různých grafech budete vídat různé indikátory, které můžete a nemusíte chápat a považovat za užitečné. Pro nás je důležité vědět, že v grafu vidíme, jak se cena vyvíjí v čase.

Co tedy tvoří jednu svíčku?
Ze svíčky, neboli baru, lze vyčíst 4 údaje:
Low - nejnižší cenu, na které akcie za dané období byla
High - nejvyšší cenu, na které akcie za dané období byla
Open - na jaké ceně akcie byla když období začalo
Close - na jaké ceně akcie byla, když skončiloNa obrázku vydíte zvětšené poslední 3 svíčky z našeho týdenního grafu.

Zelená svíčka nám říká, že cena vzrostla, tedy začátek (open) je dole a konec (close) nahoře. U červené je open nahoře a close dole, tedy cena skončila níž, než začínala.

Týden od 20/8:
Zelená svíčka nám říká o týdnu od 20/8, že cena otvírala na 650, přes týden se podívala ještě níž na 648. Někdy v průběhu týdne se dostala až na 675, tuto cenu ale neudžela a v pátek, když trh zavíral, tak byla na 663.

Týden od 27/8:
Cena otevřela na 680, maximum měla někde kolem 681, minimum 657 a zavřela na 665.
Pamatuji si, že mi zpočátku nedávalo smysl, jak je možné, že cena zavřela (měla close) na 663 a poté otevřela na 680. To je proto, že zobrazený graf zachycuje pouze hlavní obchodní seanci (15:30 až 22:00 českého a 8:30 až 15:00 času v Chicagu). Cena se v pátek po zavření burzy ještě obchoduje a podobně tomu je i v pondělí před otevřením a v tomto případě udělala zrovna výrazný pohyb nahoru. Mezi druhou (27/8) a třetí (3/9) svíčkou byl už pohyb mnohem menší. (Takovým skokům se říká gap.)

Timeframe
První zelená svíčka nám tedy sdělila řadu informací, ale mohla vyvolat i řadu otázek. Bylo dřív high nebo low? Dosáhla cena vrcholu v pátek a potom prudce padla, nebo naopak v pátek byla na minimu a prudce vzrostla? Odpovědi získáme, když se podíváme na graf s nižší časovou jednotkou, neboli na nižší timeframe. Timeframe  zobrazeného grafu je týden, my se podíváme na hodinový graf týdne od 20/8:Graf zachycuje týden od pondělí 20/8 do pátku 24/8. Z grafu vyčteme např. to, že AAPL nejdřív v úterý po open (otevření trhů) udělal high celého týdne a teprve potom ve středu po open udělal low týdne. To bychom z týdenní svíčky nepoznali.

Ješte si ukážeme hodinový graf, zachycující delší časové období, kde je náš týden také označen rámečkem:Stejným způsobem si můžeme rozebrat hodinovou svíčku na pětiminutovém, nebo dokonce minutovém grafu. Kratší než minutové grafy už nejsou běžné, pro běžné obchodování opcí je pětiminutový graf už spíše příliš detailní pohled.

Platforma
Všechny grafy pochází z platformy thinkorswim, pro kterou se používá zkratka TOS. TOS je platforma i broker, přes kterého lze obchodovat opce, ale v současné době z legislativních důvodů neotvírá účty pro české občany. TOS nabízí testovací účet, tzv. Paper money, kdy si můžete zdarma stáhnout platformu a zcela bez omezení ji používat s virtuálním účtem. Funguje to tak, že pracujete s reálnými daty, zpožděnými 20 minut a vaše příkazy nejsou odesílány na burzu. Při vyplňování musíte zvolit nějakou zemi, pro kterou TOS účty otvírá.

1 komentář:

  1. eToro is the ultimate forex trading platform for rookie and advanced traders.

    OdpovědětSmazat