neděle 7. října 2012

05 Úvod do opcí - Evropská a americká opce a přiřazení


5. díl - Exekuce, Americká vs. Evropská opce

Pokud použijeme právo koupit podkladové aktivum, např. akcii, tak provedeme přiřazení (angl. exersise), ale než si o tom povíme něco víc, pojďme si zopakovat, co už víme.

Vraťme se k naší CALLce na AAPL se strike 670, která expiruje OCT12. Abychom si zopakovali, co jsme zatím probrali, tak si řekneme, že jsem koupili opci, která nám dává právo koupit (CALL) akcii společnosti AAPL (Apple) za cenu (strike) 670.Naše opce byla hluboko ITM, neboli hodně v penězích a dávala nám možnost vzít slušný profit, aktuálně je naopak dost OTM, neboli v mínusu a pokud by na této ceně expirovala, tak přijdeme o všechny peníze, které jsme do jejího nákupu investovali. Jak dopadne uvidíme za 2 týdny, dnes se podíváme na aktuální graf, abychom mohli dokončit opakování:
Zobrazená žlutá čára je strike cena, čára začíná na dni, kdy jsme opci koupili. Tato 1 koupená opce nás opravňuje nakoupit 100 akcií společnosti Apple za 670 USD. První dva týdny se pohybovala ITM, potom cena padla a nyní je OTM. Naše právo expiruje, neboli vyprší 19/10.

Přiřazení
Pokud tedy uplatníme naše právo nakoupit akcie AAPL za 670, nastane přiřazení. Přiřazení nastane vždy v případě, že naše koupená akcie expiruje ITM, tedy bude mít cenu vyšší, než 670. Pokud skončí pod 670, expiruje jako bezcenná a nic se (automaticky) nestane.
U opce na akcie lze toto právo uplatnit kdykoli během jejího života. V praxi se to moc nepoužívá, protože stejně dobře můžete prodat samotnou opci a realizovat profit tam. Pokud chcete získat akcie, je výhodnější prodat PUTku.

Prodáním PUT opce prodáváte právo prodat akcii na strike ceně, tedy berete na sebe povinnost tuto akcii koupit. Pokud akcie vlastnit chcete, je to povinnost milá a tato strategie vám tedy dává na výběr mezi získáním prémia pokud akcie skončí nad strike cenou, nebo získáte akcie na ceně, kterou považujete za výhodnou.
Právě pokud akce skončí ITM, tedy v penězích, což je u PUTky pod strike cenou, tak dojde k přiřazení (občas se můžete setkat s termínem exnutí od angl. exercise). To v praxi znamená že v pátek máte opci, přes víkend vám přijde email, že jste byli přiřazení a v pondělí máte na účtě 100 akcií.

Americké vs. evropské opce
Nejdřív řeknu, že termíny americké a evropské opce nemají nic společného s Amerikou ani Evropou. Bylo by mnohem lepší, kdyby se jim říkalo bílé a černé, ale říká se jim americké a evropské a my se s tím naučíme žít. Americkou opci lze přiřadit kdykoli během jejího života, tedy i hodinu po nákupu nebo hodinu před expirací, prostě kdykoli. Evropskou opci nelze ručně přiřadit a je přiřazena automaticky při expiraci, pokud skončí ITM.

Pro jistotu tedy upřesníme, že akcie evropské společnosti, obchodovaná na evropské burze, je s téměř 100% jistotou americká, protože opce na akcie po celém světě jsou téměř výhradně americké (vždy se podívejte do specifikace opce, než ji koupíte). Stejně tak index na americké akcie, obchodovaný na americké burze bude s velkou pravděpodobností opce evropská, protože opce na indexy jsou většinou evropské.

Důvod je ten, že v těch několika málo případech, kdy dojde k přiřazení během života opce, bude to pravděpodobně kvůli dividendám. Indexy ale dividendy nevyplácejí, takže tam přiřazení před expirací nedává smysl.

Shrnutí
Koupení opce je právo získat akcie za strike cenu. Uplatnění tohoto práva je přiřazení. Většinou probíhá automaticky při expiraci, pokud opce skončí ITM. Americkou opci lze přiřadit i dříve a to tak, že zadáte u svého makléře žádost, on ji předá burze a vám na konci obchodní seance zmizí opce a na začátku další se objeví akcie (časování se může lišit podle podmínek makléře a burzy).

1 komentář:

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Připojte se k úspěchu Spojte se s více než 4 miliony obchodníků a investorů ze 170 zemí

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovědětSmazat