neděle 28. října 2012

07 Úvod do opcí - Opční strategie 1/2

7.  Opční strategie - část 1

Dnes se podíváme na opční strategie, neboli jak se vlastně opce obchodují a používají pro reálné obchody. Pro ty, kteří pozorně četli seriál, nebude první polovina žádná novinka, protože jsme tyto strategie používali už při vysvětlování principů v dřívějších kapitolách. Opce lze obchodovat v podstatě třemi cestami.


    1.    Nákupem nebo prodejem jednotlivé opce
    2.    Kombinací nákupu a prodeje dvou a více opcí (v dalším díle si vysvětlíme opční spready)
    3.    Kombinací opce a akcie

Jednotlivé opce

Tohle už znáte, máte čtyři možnosti a pojďme si je pojmenovat a zopakovat:

Long Call
Long zde znamená nákup, CALL označuje typ opce, tedy kupujeme právo koupit akcie za strike cenu. Long Call je tedy nákup opce tam, kde čekáme růst podkladového aktiva, kde čekáme, že cena podkladu poroste.
Pokud je akcie AAPL dnes na ceně zhruba 600 a my si myslíme, že bude v příštím měsíci růst, koupíme si CALL opci s expirací NOV 2012. Možná se zeptáte, proč by si měl někdo kupovat opci, když si může koupit přímo akcii AAPL. To je legitimní otázka. Odpovědí je několik, především to může být páka, tedy to, že opci na 100 akcií si koupíte za pár set dolarů, kdežto na 100 akcií byste museli blokovat na účtu nejméně USD 60 000.
Dalším důvodem je časová hodnota, tedy to, že i v případě, že se cena moc nezmění, můžete na obchodu vydělat díky tomu, že se (díky nárůstu volatility) zvýší cena, ale to už je pro pokročilejší opční obchodníky.Long Put
To samé jako Long CALL, jen spekulujete na to, že cena poklesne. Zde kupujeme právo prodat akcie za strike cenu, tedy např. pokud nyní koupíme long Put na AAPL za 600 a cena poklesne na 550, budeme mít možnost akcie prodat za 600 a koupit za 550, což, jak vám řekne každý Kohn, je dobý obchod.
Ostatní argumenty a důvody jsou stejné jako u CALLky.Short Call
Ruce stranou, dokud opravdu nevíte, co děláte. Zde prodáváte právo koupit akcii na strike ceně a pokud cena vystřelí prudce nahoru, vaše ztráta bude velmi pravděpodobně astronomická, právě kvůli principu páky, který jsme si vysvětlovali u Long Call. Výpis tzv. nahé (tj. nejištěné) opce je extrémně riziková záležitost, což také ohodnotí váš broker tím, že vám za takto vypsanou opci zablokuje na účtu pořádně tučný margin. Vy ale pamatujte, že ztráta může být opravdu ještě horší.

Jelikož jste tedy varováni tak vězte, že pokud je nyní cena AAPL na 600 a vy jste si 100% jistí, že do listopadu nebude vyšší než 650, použijte Short Call s expirací NOV2012 a pokud vám to vyjde, zůstane vám plné prémium. Pokud cena prudce vyrazí nahoru, budete váš short call nakupovat zpět za cenu, která bude obsahovat hysterii s prudkým pohybem spojenou, nikoli pouze o reálný nárůst ceny na podkladu.Short Put
Zvaný také Naked PUT. Tohle je strategie neméně riskantní, ale na rozdíl od Short Call, kdy při špatném vývoji skončíte s krátkou pozicí na podkladu, tj. prodanými akciemi na strike ceně, u Naked PUT skončíte s akciemi za strike cenu. Opět pamatujte, že za výpis Naked PUT vám broker napaří tučný margin, který ale nebude nic proti tomu, když společnost zkrachuje, protože v tom případě budete muset za strike cenu koupit 100 akcií, jejichž tržní hodnota bude 0, v případě AAPL tedy bude vaše pozice mít hodnotu −60 000 USD na každou vypsanou opci.

Řada obchodníků ale pracuje s tím, že například společnosti obchodované na indexu SP 100 nezkrachují (už zapomněli jméno Lehman Brothers :) a uvažují takto: "Nyní je AAPL na 600, za tuto cenu je to slušný nákup, ale já bych je raději se slevou, např. za 580." Takový obchodník potom vypíše Naked PUT a má velkou pravděpodobnost výhry, tj. buď akcie skončí nad 580 a on bere tučné prémium, nebo akcie skončí pod 580 a on získá akcie, které tak jako tak chtěl, se slevou 20 USD/ks.
Ale jak říkají obchodníci, není žádný oběd zdarma a kromě rizika krachu firmy je zde mnohem reálnější riziko, že akcie nakoupené za 580 budou sice se slevou, ale pořád špatný obchod, protože akcie AAPL už na cenu 580 nikdy nevystoupí a budou trvale klesat.V dalším díle se podíváme na opční spready.

Žádné komentáře:

Okomentovat