neděle 4. listopadu 2012

07 Úvod do opcí - Opční strategie 2/2

7. díl - Opční strategie, 2. část

Držte si klobouky, jedeme dál v opčních strategiích, dneska se podíváme na opční spready (čti spred). Opční spread je stavební kámen, ze kterého, nebo úpravou kterého, se potom budují všechny ty podivné až podivuhodné opční strategie, o kterých jste možná slyšeli, všichni ti Železní kondorové (Iron Condor), Motýl se zlomenými křídly (Broken Wing Butterfly) apod.

Anglické slovo spread se pokud vím v souvislosti s opcemi nepřekládá. Spread znamená rozpětí nebo rozšíření. Pozor, pokud budete googlit, vždy používejte spojení opční spread (option spread), protože existuje ještě jiná tradingová disciplína, které se říká spready, která je o něčem zcela jiném.

Opční spraed je, když…
...koupíte opci a kousek dát prodáte ochrannou opci, nebo když prodáte opci a kousek dál koupíte ochrannou opci. Opční spready se dají dělit podle několika kritérií a to na debetní a kreditní. Za kreditní dostanete zaplaceno, protože prodaná opce má vyšší hodnotu než koupená. Za debetní musíte zaplatit, protože koupená má vyšší hodnotu než prodaná. Další dělení je na bull a bear, neboli býčí a medvědí. Byčí spread je takový, který očekává pohyb ceny nahoru, medvědí očekává pohyb ceny směrem dolu.

Býci a medvědi
Američané si, kdo ví proč, vymysleli tyto dvě kategorie pro označení toho, jestli jde cena nahoru či dolu. Býci jsou ti, kteří nakupují, medvědi prodávají a očekávají pokles. Řada lidí si zpočátku tyto dvě animální kategorie plete a existuje na to celkem jednoduchá pomůcka:
Býk útočí tak, že skloní hlavu a nabere vás na rohy směrem nahoru.
Medvěd se postaví na zadní a útočí tlapou směrem dolu.


CALL debetní spread
Call debetní spread je, když v našem příkladu koupíte CALL opci na 690 a prodáte CALL opci na 700. Proč? Z několika důvodů. Koupě CALL opce na 690 je Long Call a zaplatíte za něj slušnou cenu, a tato plná cena je také potom vaše riziko. Pokud ale prodáte Callku na 700, tak si sice omezíte zisk na 10, ale také výrazně snížíte nákupní cenu a tedy riziko.
Call debetnímu spreadu se říká také Call bull spread.[Zelenou opci kupujeme na 690 a červenou opci prodáváme na 700.
Pokud tedy cena bude nad 690, tak vyděláváme a náš zisk se zvyšuje až do doby, než cena dosáhne 700, kdy už náš zisk růst nebude. Pokud se cena do expirace nad 690 nepodívá, bude naše ztráta ve výši nákupní ceny za spread]


PUT debetní spread
Situace je analogická. Vezměme si zase AAPL, který za dobu co vzniká tento tutoriál zhubl o 20% a cena tedy klesá. Jelikož základ technické analýzy říká, že je mnohem pravděpodobnější, že trend bude pokračovat, než že se trend otočí, tak si koupíme PUT opci a budeme očekávat další pokles. Cena PUTky je ale vysoká a my navíc nechceme v obchodu setrvávat příliš dlouho, protože dlouhodobý trend akcie je pořád směrem nahoru.

Proto si koupíme PUTku na 570 a prodáme PUTku na 560. Cena koupené PUTky je 1200 a cena prodané PUTky je 810, celkem tedy za spread zaplatíme 390.
Náš zisk je omezen na 1000-390 =  610/kus, náš risk je ale 390, místo 1200.


CALL kreditní spread
Tady je to už typicky opční obchod, tedy spekulace na to, že cena nebude při expiraci výš než strike prodané opce a je nám jedno, jestli bude padat nebo stagnovat. Pokud uspějeme, zůstane nám prémium, neboli kredit, který obdržíme při prodeji tohoto opčního spreadu. Maximální riziko je rozpětí mezi prodanou a koupenou opcí. Pojďme na příklad. Pokud tedy očekáváme, že AAPL neporoste, ale nejsme si jistí, jestli bude ještě moc klesat, můžeme použít Call bear spread, neboli Call kreditní spread.

V praxi to bude vypadat takto:
Tady je ukázka agresivního spreadu, když čekáme, že cena v době do expirace bude pod 580.


PUT kreditní spread
Put bull spread používá stejnou logiku jako Call kreditní spread, pouze na opačnou stranu. Tedy chci získat prémium za to, že cena neklesne pod určitou hranici. Je to vlastně naked PUT spojený s koupí krycí opce. Tady se hodí připomenout rozdíl mezi Naked Put/Short Put spread: k nákupu akcie se slevou se Put spread nehodí, protože jednak se šidíte na prémiu a pokud cena klesne pod krycí opci, tak podklad ani nezískáte.

Zde je příklad PUT kreditního spreadu:


Příště nás čeká další vzrušující téma, kterým je risk profil, na kterém je možné vidět, jak vlastně vypadá opční strategie z pohledu možného zisku či ztráty a kde je bod zlomu. Takže se můžete těšit na spoustu obrázků s křivkami podivuhodných tvarů :).

Žádné komentáře:

Okomentovat