neděle 11. listopadu 2012

08 Ůvod do opcí - Risk graf

8. díl - Risk graf

Risk graf (risk profile) ukazuje možný výsledek otevřené opční pozice. Zpočátku vypadá pro většinu lidí komplikovaně, ale moje zkušenost je taková, že pokud chcete obchodovat dlouhodobě opce, musíte ho mít rádi. Takovým lakmusovým papírkem je to, že risk graf je pro vás něco nádherného. Vidíte v něm praktičnost, vizualizaci plánovaného obchodu a zároveň krásu a ladnost křivek. Dnes tedy bude takový komiksový díl ve smyslu málo písmenek a hodně obrázků.Společnost Interactive Brokers vytvořila níže zobrazený nástroj, který je zdarma na jejich stránkách a kde si můžete zobrazit risk graf všech těch podivných strategií. Pomůcka vám dále umožní vybrat správnou strategii podle vašeho sentimentu, tj. jestli cena půjde nahoru, dolu nebo bude stagnovat a dalších kritérií.Pojďme se podívat na jednoduchou strategii Long Call.Vertikální osa je váš P/L, tedy profit/loss, česky zisk/ztráta.
Horizontální čára je cena podkladu, tedy cena akcie a je vedena na P/L 0, neboli bodu zlomu.
Strike je strike cena.

Z grafu vyplývá několik věcí:
1/ Strategie má omezenou ztrátu a risk graf nám okamžitě ukáže, že pokud cena zůstane na strike nebo kamkoli klesne, včetně krachu firmy, vaše ztráta je pořád stejně velká (my už víme, že můžeme maximálně ztratit částku, za kterou jsme nakoupili).
2/ Náš zisk je neomezený, jak roste cena, roste I náš zisk.
3/ Náš bod zlomu (break  even point) je “kousek” nad strike. Tento graf je obecný, proto na něm nejsou konkrétní čísla, každpádně bod zlomu je strike plus cena, za kterou jsme nakoupili.

Po chvíli studia tohoto grafu si asi řeknete, že tam něco chybí. Ano, časové hledisko. Risk graf zobrazuje většinou dvě čáry, kde jedna je v době expirace a jedna dnešní.

Pojďme se podívat, jak by vypadal Long Call na AAPL (dnes je 9.11. 2012):Tady už máme k dispozici více informací.
Nakupujeme Long Call na strike 540 za cenu 2440 (cena za 1 opci je vidět dole v řádku objednávky, 1opce = 100 akcií).
Červená čára je stav v den expirace (datum je v rámečku vlevo dole) a bod zlomu je tedy na ceně 564 (540+24).
Bílá čára je dnešní stav a v průběhu času se bude více a více přibližovat čáře červené. Dnes ale vidíme, že naše pozice má cenu zhruba 0.

Dále vidíme to, že naše max ztráta je nákupní cena, tedy 2440 a náš zisk v případě, že cena bude na 590, bude cca USD 2500. Toto je čistý zisk po započítání nákladů!


Podívejme se na několik dalších risk grafů nám známých strategií. Názvy jsou přímo v obrázku:


Kupujeme PUT opci, tedy maxi ztráta je nákupní cena a zisk ne neomezený pokud cena klesá.
Short CALL a short PUT situace se obrátila. Máme fixní zisk, tj. prémium které jsme za výpis získali a neomezenou ztrátu.

No a spready jsou prostě složení dvou těchto strategíí dohromady.
Long CALL spread je Long CALL plus Short CALL tedy výsledek je takovýto:Omezená ztráta i zisk. Maximální ztráta je opět nákupní cena, výše zisku se různí, ale její výši vyčtete z risk grafu.

Pojďme si ukázat konkrétní ukázku u opačné strategie, tj. Bear PUT spread:


Je to opět AAPL, kupujeme +535 PUT a prodáváme −530 PUT.
Nákup je za 208, tedy naše max ztráta je USD 208, max zisk je necelých 300.
Pokud cena skončí pod 533, budeme ve zisku a náš zisk poroste spolu s poklesem ceny na 530, kde se zisk zastaví na svém maximu (začne působit prodaná PUTka) a my už budeme jen čekat na expiraci, nebo prodáme pozici za aktuální cenu.
Cena nad 533 pro nás znemená ztrátu a cena na 535 se rovná maximální ztrátě.

Risk grafy opravdu snoubí krásu a praktičnost a dá se z nich vyčíst opravdu mnoho, na druhou stranu to, co jsme si dnes ukázali, vám k vydělávání bude stačit.

Platforma TOS zobrazuje risk graf tak, že vezme každou jednotlivou opci, spočítá výsledek a ten zobrazí. Zde si dovolím malý komentář ke složitým strategiím, které často uvidíte na stránkách brokerů. Čím je strategie složitější, tím více obsahuje opcí a tím větší zaplatíte poplatky brokerům. Brokeři také musí živit rodinu a akcionáře a je tedy přirozené, že nám budou ukazovat strategie, které jim nejvíc vydělají. K vydělávání ale opravdu stačí strategie jednoduché.

Na závěr jsem vám připravil risk graf kombinace tří strategií, ze které je vidět, jak krásné mohou risk grafy být:


Žádné komentáře:

Okomentovat