pondělí 19. listopadu 2012

09 Úvod do opcí - Backtest, papertest a kam dál

9. díl - Backtest a papertrading opcí

Dnes končíme základní tutoriál, touto dobou už jste určitě schopni dělat své první opční krůčky sami, takže se pojďme podívat na backtest, což je test určité strategie na historických datech a měl by předcházet reálnému obchodování. Nakonec si ukážeme si pár tipů, jak dál rozšiřovat opční obzory.
Jako bonus tohoto tutoriálu potom najdete dva praktické návody jak otevřít opční spread v platformách Thinkorswim a TWS od Interactive Brokers.Backtest
Backtest je test nějaké námi zvolené strategie na historických datech. Tohle je pro technické obchodníky, takže pokud nemáte alespoň základy technické analýzy, tak se asi ztratíte :).
Řekněme že chcete testovat strategii, kdy si vyhledáte tituly, které jsou v uptredu, tj. EMA 20 je nad EMA 50 a cena udělala korekci k EMA20 a my nakoupíme Bull Call spread ATM. Systém se zdá dávat smysl, ale my chceme vidět, jak by se mu dařilo v letech 2011 a 2012. Jak na to?
1. Musíte si stánout a zprovoznit platformu Thinkorswim (TOS) v režimu paper money, která vám umožní 2 měsíce platformu zdrama otestovat a obsahuje historická data (pozor, občas chybná nebo chybějící).
2. Poté si musíte najít situace, které odpovídají naší strategii, což se dá udělat ručně, nebo pomocí nějakého screenovacích řešení (např. Stockfetcher.com).3. Založíme si excel, kam si zaneseme vše potřebné, může vypadat napříkald takto:
4.  Jakmile máme vypsaná data vstupů, otevřeme TOS na záložce Analyze, poté zvolíme Thinkback
5.  Vpravo nahoře zvolíme datum obchodu a otevřeme simulovaný Bull Call spread v tento den:6. Poté dole posouváme datum až na den, kdy bychom z obchodu vystoupili a TOS nám řekne, kolik jsme vydělali nebo prodělali, což si zapíšeme do Excelu.
7. Poté se podíváme do Excelu a rozhodneme se, zda je pro nás výsledná strategie zajímavá k obchodování s živými penězi, či nikoli.

Několik poznámek k backtestu (BT). Na začátku můžeme zvažovat, jeslti použít nákup CALLky, nebo zvolit raději spread, případně jakou zvolit expiraci. Otestujte si proto všechny přístupy na cca 50 obchodech a pokud budou výsledky jednoznačné, můžete si vybrat vítěze, kterého potom doporučuji otestovat na datech za nejméně půl roku, nebo 100 obchodů. V této době už budete mít dost dat, abyste se mohli rozhodnout pro nějaké drobné úpravy a s těmi potom systém otestujte na datech za 3 roky.
Pozor, těch prvních 50 obchodů je opravdu malý vzorek, pokud nebudou výsledky jednoznačné, testujte strategie, které vypadají dobře, dál. Je to sice více práce, ale to k obchodování patří a je to práce, která se vám potom velmi dobře zaplatí.

Papertrading
Jakmile máte strategii ověřenou na historických datech, je čas na tzv. papertrading, tedy obchodování v reálném čase na reálných datech, ale pouze s virtuálními penězi. To znamená, že otvíráte obchody v čase, jako byste to dělali opravdu, na akciích, na kterých byste obchodovali na ostro, jediný rozdíl je v tom, že příkaz k nákupu nedojde na burzu ale pouze do obchodní platformy. Podle typu strategie je podle mého názoru velmi důležité minimálně dva týdny až pár měsíců (u měsíčních opcí) strategii papertradovat.

Papertrading vám ukáže věci, na které vás backtest nepřipraví, tj. že se cena někdy během dne může velmi rychle pohnout a vytvářet na vás tlak jednat, typicky sebrat skvělý zisk dokud trvá nebo zavřít hrozivou ztrátu dříve, než se ještě zvětší. Oba tyto impulzy budou u nováčků i mírně pokročilých vést v 99%  k chybám. To, že byste mohli dělat podobné "hloupé chyby", mi v tuto chvíli asi nevěříte, já také nevěřil :).

Papertrading vás na to alespoň mírně připraví, v reálu bude potom tlak mnohem větší a pokušení strategii vylepšovat téměř neodolatelné…což ale k tradingu patří a nakonec si najdete vlastní cestu, jak se s tím vyrovnat.

Další velmi důležitá věc na papertradingu je to, že se na něm naučíte technicky zvládat zadávání příkazů, nacvičíte disciplínu být pravidelně u počítače v době, kdy to opce vyžadují a také vás připraví na to, že občas pozici místo prodání koupíte a tím ji budete mít dvojnásobnou (nebo vyrobíte jinou podobnou chybu). Tyto obchody si určitě zapisujte do excelu tak, jak jste je i s chybou realizovali, protože stejné technické chyby budete velmi pravděpodobně dělat i v reálu a vaše a projeví se na výsledcích. Navíc si v bezpečném prostředí naučíte, jak na tyto chyby v reálném čase reagovat.

Reálné obchodování
Tady vás čeká výběr brokera a založení účtu a poté už vlastně nic nového, pouze vydělávání na vyzkoušeném systému a jeho postupné vylepšování a zdokonalování. Poté nápady na další systémy, které budete backtestovat, papertradovat a poté připojovat k již existujícím živých strategiím.

Kam dál ?
Volatilita a časovka.
Jako téma dalšího opčního studia, až budete mít pocit, že základy ovládáte, doporučuji volatilitu a časovou hodnotu. Volatilitu už jsme si zmiňovali, je to dynamika, nebo také nervozita trhu. Nárůst volatility znamená, že opce jsou drahé, tedy je dobré je prodávat/vypisovat. Naopak nízká volatilita znamená, že opce jsou levné a vyplatí se je kupovat. Existují strategie, které obchodují pouze změnu volatility a vydělávají bez ohledu na tom, jestli jde cena nahoru nebo dolu. I když vás toto neláká nebo vám to připadá příliš složité, je určitě důležité mít při obchodování opcí o volatilitě povědomí.

Dalším tématem je časová hodnota. Kolik dolarů ztratí každý den opce se měří římským písmenem theta a vy tedy můžete googlit tímto směrem. Zajímavá oblast je například zrychlený pád časové hodnoty poslední týden před expirací a obchodování weekly opcí.Žádné komentáře:

Okomentovat