úterý 27. listopadu 2012

Revoluce v opcích - až 5 týdenních expirací dopředu

Toto je a bude pro řadu, především svingových, obchodníků revoluční změna. Burza CBOE vydala 9.11. zprávu o tom, že začíná zařazovat týdenní opce (weeklys) až na 5 týdnů dopředu a už dnes je to vidět u titulů s vysokou likviditou (SPY, AAPL, celý seznam je dole). Dá se očekávat, že počet dostupných titulů poroste a možnosti se budou dále rozšiřovat.Svingové obchodování
Pro svingové obchodování je to výrazné rozšíření možností jak obchodovat řadu situací. Pokud vidíte rodící se breakout a chcete se zúčastnit pomocí opcí, musíte dobře zvážit expiraci, protože očekáváte prudký pohyb v řádu několika dnů, po kterém může nastat v lepším případě konsolidace a v horším a dost pravděpodobném korekce, to už ale chceme být venku.
Pokud takovou příležitost vidíte v úterý nebo středu na titulu s týdenním opcemi, měli jste volbu 2-3 dny, což je málo, nebo 30, což je příliš. Nyní bude možné situaci zobchodovat s opcí, která expiruje příští týden v pátek.


Nesměrové strategie
Týdenní opční kalendář je nesměrová strategie, která na SPY solidně funguje (vyžaduje ale citlivé řízení) a představíme si jí v některém dalším článku. Pokud usoudíte, že se akcie nebude do konce týdne příliš hýbat, prodáte ATM opci s expirací tento týden a prodáte na tomtéž strike v dalším týdnu. Dosud to fungovalo tak, že bylo nutné kupovat opci v dalším měsíci, což znamenalo, že cena takové strategie se pohybovala mezi 40 a 200 dolary na kontrakt podle toho, jak daleko do expirace měl další měsíc! Přitom výnosy byly v podstatě pořád stejné, protože strategie vydělává na rozpadu hodnoty bližší opce.

Nyní bude tedy možné vypisovat tuto a podobné strategie pravidelně každý týden za stejnou cenu.

Totéž platí pro Diagonály, (které ale vnímám spíše jako směrové strategie).

Jako velmi atraktivní a zcela nová možnost je vypsat příští pátek a koupit třetí pátek, což je ale přístup, který dosud nebyl možný a bude vyžadovat hlubší analýzu.

Užijte si drama rozpadu časové hodnoty.
Cena každá opce obsahuje hodnotu vnitřní  a časovou, která vyjadřuje potenciál toho, co vše se ještě může stát mezi dneškem a expirací. Jak se expirace blíží, tato hodnota se snižuje. Její snižování ale není lineární až do konce a zhruba týden před expirací se "zhroutí" a poslední týden padá dramaticky dolu.

Pokud máme nyní jistotu, že kdykoli můžeme prodat opci s expirací příští pátek, vytváří se prostor k vytvoření nových strategií, které čerpají z toho, že je časová hodnota ještě relativně vysoká, ale čas do konce je z hlediska svingového obchodu rozumný (na rozdíl od 25-40 dní u opce s měsíční expirací).

Seznam opcí s 5 týdenními expiracemi dopředu:


Ticker Symbol Name Product Type
OEX S&P 100 Index (American style) Index, pm-settled, cash
XEO S&P 100 Index (European style) Index, pm-settled, cash
SPX* S&P 500 Index  Index, pm-settled, cash
RUT Russell 2000 Index Index, am-settled, cash
EEM iShares MSCI Emerging Markets Index ETF
GLD SPDR Gold Trust ETF
IWM iShares Russell 2000 Index Fund ETF
QQQ Power Shares QQQ Trust ETF
SPY S&P 500 Depository Receipts ETF
XLF Financial Select Sector SPDR ETF
AAPL Apple Corporation Equity
BAC Bank of America Corp Equity
BP British Petroleum Equity
C Citigroup Equity

Celý seznam weekly opcí na stránkách CBOE tady.

5 komentářů:

 1. Co se týče weekly opcí, na demu jsem zjistil jednu super věc, mají velký denní rozptyl výpisových hodnot.
  Uvedu příklad: vypíšu vertikální spread za 0,3 - plnění dostanu za 0,4
  Zadám výstup na 0,0 dostanu výstup za 0,15 i třeba po pár dnech trvání obchodu.

  OdpovědětSmazat
 2. Proč je na trhu RUT (emini Russel 2000) expirace APR4 nejnižší obchodovatelný opční strike 840?, trh se hnul dost dolů a nejnižší obchodovatelný strike je pořád 840.

  OdpovědětSmazat
 3. Toto se nestává o opcí s měsíční expirací, které mají vždy široké portfolio, ale u ostatních expirací se může stát, že při "neočekávaném" pohybu dojdou striky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dojdou striky?, to znamená že počet striků je nějakým způsobem dán předem?

   Smazat
 4. eToro is the #1 forex trading platform for newbie and established traders.

  OdpovědětSmazat