neděle 9. prosince 2012

Iron Condor nepatří do starého železa


Iron Condor (IC) je strategie, kterou většina opčních obchodníků začíná a dává to smysl. Iron Condor česky znamená železný pták. Když jsem objevil opce, strávil jsem 5 měsíců vypisováním IC s měsíční expirací na virtuálním účtu, tj. na reálných trzích ale s virtuálními penězi. Všech 5 měsíců bylo ziskových a v tom je právě kouzlo IC. Poté jsem otevřel IC za skutečné peníze a během  pár dní jsem byl na 90% maximální ztráty, která je u IC devastující.

Považuji za nutné tuto skutečnost na začátku zmínit, protože na většině míst se vám dostane informace, že IC je bezpečná strategie vhodná pro začátečníky. Ano je, ale i tak může nadělit velkou ztrátu a je důležité na to být připravený a vědět, co v takovém případě dělat.


IC jsou dva kreditní spready proti sobě, tedy pokud máme titul SPY na 142, tak vypíšeme CALL kreditní spred s expirací leden 2013 a prodáme opci na strike 150 a koupíme 151 jako ochranu. Proti tomu na PUT straně vypíšeme 130 a koupíme 129 jako ochranu. Oba risk grafy tedy vypadají jako Z, které už známe, ale spojí se dohromady a mají dvě “křídla”, proto získala strategie název kondor.O IC se dá vygooglit nekonečné množství informací. Pokud se v opcích teprve začínáte orientovat, je IC dost komplikované samo o sobě. Jeho obchodování pár měsíců vám dá opravdu hodně.
Z risk grafu vidíte, že IC je strategie, která nabízí vysokou pravděpodobnst úspěchu, nízké zhodnocení a jednou za čas brutální ztrátu, které vy se ovšem vyhnete dodržováním předem stanovených pravidel. Ztráta je přesto bolestně velká, ale zisky ji dlouhodobě pokryjí.
Je to strategie kreditní, tj. hned při vypsání dostane peníze a potom už jde jen o to, ubránit je a neodevzdat zpět trhu.

IC s automatickou převodovkou
IC se často nazývá jako příjmová strategie. To znamená že máte určitý skript, který říká tolik a tolik dní před expirací vypíšu v takové a takové vzdálenosti od ceny. Následně čekáte, až pozice dojde k nějakému zisku, vy vystoupíte a čekáte na další expiraci. Výhodou této strategie je opravdu nízká časová náročnost a můžete tak roky obchodovat a vydělávat, aniž byste museli opce nějak hluboko zkoumat a pronikat do detailů. Nevýhodou je, že zisky jsou nízké a můžete mít i ztrátový rok, nicméně pokud zvolíte nějaké rozumné parametry, na horizontu pěti let vyděláte víc, než vám nabídne jakákoli banka, tj. určitě někde  kolem 10% či více.

Pokud je tento způsob obchodování váš šálek kávy, nebo se chcete do opcí dostat, tak se přidám do zástupu těch, kteří nabízejí zaručené nastavení IC a jednu strategii vám dám. Nebude to ovšem zadarmo :). Musíte mi slíbit, že si uděláte test této strategie na historických datech za pár let a sami si ověříte jak funguje. Nejméně jednou ji potom vypište na virtuálním účtu, abyste si osahali její průběh a zadání příkazu ke vstupu a výstupu, případně si vypište 1 kontrakt na SPY s max riskem 100 USD a pozorujte to tam.

Titul: Obchodujte na SPY nebo pro větší objemy peněz SPX. Broker vám za za 1 kontrakt na SPY zablokuje USD 100 a za jeden kontrakt na SPX USD 1000.
Kdy vstupovat: 24-25 dní do expirace
Kam umístit spready: Použije delta 11. (Delta je zjednodušeně procentuální možnost, že obchod nevyjde.). Pokud není 11, použijte menší číslo.
Ochranná opce: Vždy o 1 bod dál na SPY a 10 na SPX.
Exit ztráta: Pokud je vaše ztráta >20% prémia, které jste získali na začátku a vypsání.
Exit zisk: Při dosažení 70% zisku nebo týden před expirací.

K návratnosti a backtestu
 
Backtest na titulu RUT s deltou 11 mezi roky 2007-2011 ukázal 82% úspěšnost a průměrné roční zhodnocení 58%. Výsledky ručního backtestu se dělí 2, tj. jsme na 29%, backtest na TOS počítá s cenou mid, kterou v reálu nedostanete, plnění bude cca o 1/3 horší, takže jsme na 20% a jednou z rok se vám stane, že pozici místo uzavření zdvojnásobíte, nebo uděláte podobnou technickou botu a ta vás bude stát také něco. Doporučený titul SPY vám přinese o něco menší prémium za cenu méně divokých pohybů a dalších 5 let nemusí být tak dobrých jako těch 5 zvolených k testu, 10% návratnost je reálné očekávání.


Prohlášení: Výše popsanou strategii neobchoduji ani se k tomu nechystám. Obchodoval jsem ji v minulosti s reálnými penězi na titulu RUT.

Příště se k IC vrátíme a ukážeme si pokročilejší způsoby použití IC a strategii, které říkám “Dojení železného kondora”.

7 komentářů:

 1. Dobrý den
  Měl bych dotaz: V čem je dobrý titul SPX a jeho porovnání oproti titulu RUT?
  Koukám na titul SPX v ThinkOrSwim a je tam velký rozdíl mezi Ask a Bid.

  OdpovědětSmazat
 2. Dobrý den,
  mezi RUT a SPX není velký rozdíl pro retailové obchodníky, RUT je schopný dělat větší pohyby, tedy bude tam o něco málo vyšší prémium za cenu vyššího rizika. SPX má vyšší volume a lepší plnění.
  Rozdíl mezi Bid a Ask je u OTM opcí vždy, když se podívám na 6/12/2012 na SPX, tak CALL opce s deltou 11 má bid/ask rozpětí .45 a na deltě 8 to je .55. Na RUT mám k dispozici "jen" delty 15 a 9 a mám tedy menší manévrovací prostor a rozdíl bid/ask na nich je .65 .

  OdpovědětSmazat
 3. Děkuji
  Další dotaz: Jak správné reagovat, když se trh blíží našemu striku?
  Kdy likvidovat naší pozici?, rolovat?, kam?

  OdpovědětSmazat
 4. Důležité je zvolit si pravidla a ty potom dodržovat vždy stejně. Nejčastěji používaná pravidla jsou likvidovat pozici, když je P/L 1.5 až 2x větší než prémium nebo při dosažení určité delty. Já exituji z kreditních spreadů, pokud jsou před close na delta >30. Pokud trh nabízí příležitost k otevření nového spreadu na stejné expiraci, jdu tam, pokud ne, zkusím další. Pokud příležitost nevidím, čekám až se objeví nebo ji hledám na jiném podkladu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OK.
   Myslím si, že je lepší zhodnotit aktuální situaci na trhu. Vzít v úvahu jak daleko je do expirace, zda je reálné zda tam trh dojde.

   Smazat
 5. Dobrý den,
  mám na Paper Money v TOS vypsaný IC na QQQ, cena byla 110,01. Call 113/116, Put 105,5/102,5. Aktuální cena je 110,96, ale P/L Day je -27 USD. Nerozumím, proč je záporný P/L, když je aktuální cena ve stanoveném rozmezí. Myslela jsem si, že pokud bude cena mezi 113+kredit a 105,5-kredit, tak musí být denní profit vždy kladný.
  Na risk grafu na bílé čáře mám bod zvratu na strike 111,41 a 107,33. Nevím, jak se k tomu došlo. Poradil byste mi?

  OdpovědětSmazat
 6. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Přidejte se k úspěšným Spojte se s více než 4 miliony investorů a obchodníků ze 170 zemí

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětSmazat