neděle 2. prosince 2012

Návod jak otevřít opční spread (TWS)TWS je zkratka pro Trader Workstation, což je platforma populárního brokera Interactive Brokers. My budeme kromě prvního obrázku s grafem pracovat výhradně s nástrojem Option Trader, který je v základním nastavení TWS dostupný přes tlačítko v horním menu hlavní obrazovky. TWS je nástroj, který vám příliš nevyjde uživatelsky vstříc, ale zadat v něm spread není žádná věda.

Pojďme si na začátek opět zvolit nějaký náhodný obchod, který může a nemusí vyjít, smyslem tohoto článku a celého tohoto blogu není doporučovat obchody, ale pouze vzdělávat a inspirovat. Takže titul CRM nás zaujal tím, že dlouhodobě bojuje s hranicí 160 a ačkoli ji párkrát překonal, nikdy nad ní neuzavřel. V tuto chvíli nám navíc indikátory nabízí sestupné momentum a my tedy zkusíme prodat agresivní CALL kreditní spread se strike na 160 a ochranou opcí na 165.


Zapneme si tedy Option Trader a přidáme si tam symbol CRM.
Podíváme se do opční tabulky a pokud nám tam chybí ceny, které chceme obchodovat, tak si je přidáme (přes roletu Multiple).


Poté si zvolíme expirační dobu, na kterou chceme obchodovat, my volíme konec příštího týdne, DEC 07'12.


Poté se přepneme na záložku Combo.


Tady si můžeme zjednodušit a urychlit práci, pokud si zapamatujeme rozdíl mezi Ask a Bid cenou. Ask je poptávka a zajimá nás, když chceme kupovat.
Bid je nabídka, kolik trh za opci nabízí a zajímá nás, když chceme prodávat. Pokud si to ale nechcete pamatovat, tak prostě kliknete kamkoli na řádek a potom si to ručně upravíte.
V našem případě kliknete na Bid cenu na 160 a do Combo se nám rovnou přidá Sell příkaz.


Následně chceme koupit ochrannou opci, kliknete tedy na Ask 165.
V rámečku je zvýrazněné Buy, kde si to můžete upravit v případě, že se ukliknete (nebo pokud pracujete v TWS pro Maca, protože tam přidává vždy s Buy).
TWS rozezná, že se jedná o Bear Spread a zobrazí nám ho s koncepčním risk grafem.


Jakmile si spread zkontrolujete, klikněte na tlačítko Add to Quote Panel a spread se přidá nahoru jako samostatný řádek.
My ho potom chceme koupit, takže klikneme na Ask. (Opět pokud kliknete omylem na Bid, můžeme si to na další obrazovce upravit).


Kliknutí na Ask (nebo Bid) vyvolá Okno Order Ticket. Tam si zvolíte parametry obchodu.
TWS vám automaticky doplní cenu pro příkaz LMT, nyní v době psaní je trh zavřený, proto je políčko prázdné a musíte si doplnit požadovat cenu sami.


Jakmile potvrdíte kliknutím na Create + Transmit Order, příkaz se vám přidá do řádku v záložce Orders. Tam můžete znova upravit jeho parametry.
Tip: Pokud najedete myší na levou část řádku s názvem symbolu a chvíli počkáte, TWS vám ukáže, co znamená řádek prodat a co koupit.


Pokud chcete z obchodu vystoupit, využijete toho, že ho máte pořád nahoře v Option Traderu zobrazený a kliknutím na Bid si rovnou vyvoláte prodejní příkaz. Pokud ho tam nemáte, musíte si kombo vytvořit znova a poté ho prodat.

Přeji mnoho úspěšných opčních spreadů :).

16 komentářů:

 1. Chtěl bych se zeptat, jak správně zadávat výstupní příkaz ze spreadu.
  Vstoupím za 0,5 a chtěl bych zadat trvalý výstupní příkaz třeba za -0,1

  Děkuji

  OdpovědětSmazat
 2. Díky za dotaz. Používám výhradně Option trader, kde si dám spread nahoru do Quote panel a potom si na něj kliknu pravým myšítkem a zvolím: Trade -> Close position.
  Tato volba vám vytvoří zavírací order. Tam si zvolíte cenu a místo slova market(MKT) dát limit (LMT). Jakmile spread bude dostupný za tuto cenu, obchod se realizuje. Pozor, dá se to použít pouze pro Profit target, neboli cílovou cenu. Nejde to použít pro ochranu, neboli Stop Loss.

  OdpovědětSmazat
 3. Dobrý den. Mám tu simulated trading IB, mám to trošku jiné než vy. Hlavně tam místo čísel mám otazníky, to ale může být tím že je po close.

  Děkuji za odpověď

  OdpovědětSmazat
 4. Dobrý den, rád bych Vás poprosil, zda-li by jste mohl v podobném článku takhle krásně vysvětlit nastavení SL u strategie Iron Condor pro platformu TWS, třeba na podkladu SPY nebo RUT. SL umístit ve výši 2 násobku inkasovaného prémia? U akcií je to jednoduché nastavení neboť SL odpovídá ceně. Bohužel v platformě TWS je při obchodování opcí a strategie IC nepracujeme s cenou, ale máme pouze zobrazenu nabídku a poptávku. Při nákupu získáme jejich MID cenu. Bohužel mě nijak nenapadá, jak stanovit MID cenu, které by odpovídala nabídce a poptávce při dvojnásobku inkasovaného prémia například na trhu RUT.
  Děkuji moc.

  OdpovědětSmazat
 5. V platformě TWS není možné dávat na stoploss na kombinaci několika pozic, což je při SL na IC náš požadavek, to umí platforma TOS.
  Cena JE nabídka a poptávka, mid používaný v TOS je jen pomůcka, která uděla mnohem víc škody než užitku. Pokud kupujete, je vaše cena bid, pokud prodáváte je pro vás cena ask. U IC doporučuji nejprve důlkladně paperem prověřit že funguje a strategii postavit tak, aby se vystupovalo na konci seance a vy si potom jen večer podíváte, jestli je naplněný SL nebo PT. Hodně zdaru.

  OdpovědětSmazat
 6. To je škoda, protože tak se ze strategie na 5 minut denně stanou 8 hodinové směny při hlídání SL, aby trh nikam neustřelil při větších pohybech a nevymazal účet. Což za zisk nízkých prémií moc nestojí. Neexistuje nějaké jiná cesta? Protože TOS neotvírá účty pro Čechy.

  OdpovědětSmazat
 7. Není rozumné obchodovat tak, že jedno ustřelení trhu může vymazat účet. To je lepší hrát ruletu nebo sázet sportku :) Při měsíčním IC je podle mého názoru kontrola jednou denně před uzavření seance dostatečná. Troufám si tvrdit, že oproti real-time řízenému IC bude mít možná i o trochu lepší výsledky.
  Technické řešení SL pro kombinaci pozic je naprogramovat si to pomocí IB API, nebo použít platformu, která to podporuje, např. OptionVue, asi to bude umět i TradeStation, určitě to neumí Multicharts.
  Přeji hodně úspěchů.

  OdpovědětSmazat
 8. Určitě máte pravdu a to s vámi souhlasím, že není rozumné aby ustřelení trhu vymazalo účet a takto určitě nechci ani obchodovat. Toto je můj systém. Můj systém je nastaven tak, že 1 ztráta, které odpovídá SL se rovná maximálně 2% z celkového účtu. Takto nyní obchoduji.
  Teoretický systém:
  Trh: SPY
  Strategie: Iron Condor
  Otevírání pozice: 8 dní před expirací
  SL = 2 násobek prémia = průměrně 80 USD.
  Zisk = získané prémium= průměrně 40 USD
  Úspěšnost= 70%
  Ochranná opce ve vzdálenost 3 body od vypsaných opcí.
  Potřeba na margin: 300 USD
  Výše účtu pro obchodování: 4 000 USD
  (80USD= max. 2% z účtu ….risk na 1 obchod….. =80*100/2)
  Ale děsím se uvedené situace, kterou uvedu v přiloženém příkladu. Obchoduji 1 pozice na trhu SPY,což je trh, který je ,,stock settled,,.
  Dnešní obchod:
  Otevřený dnešní IC podle obchodního plánu.
  Otevření: 2/1/2014
  IC hodnoty: 178/181---188/191
  Hodnota trhu SPY: 184,69
  Blokovaný margin: 300
  Inkasované prémium: 40 USD
  SL ve výši: 80 USD
  Praktický problém:
  Předpokládejme teoretickou situaci, kdy nemám v trhu nastavený SL (protože v TWS nelze), nejsem u počítače a nijak nemohu danou pozici hlídat. Pozici budu kontrolovat až večer. Během obchodní seance se však trh nekontrolovatelně zblázní a vystřelí na hodnotu 200 USD. Můj ochranný SL na kterém jsem měl uzavírat danou pozice je již pryč a nachází se třeba na hodnotě -130 USD (aktuální p/l ). Ochranné opce jsou ve vzdálenosti 3 body od vypsaných opcí. Nárok na margin je tedy 300 USD. Je to tedy můj maximální celkový risk, který můžu ztratit, ne je můj maximální risk z přiřazené call opce na hodnotě 188?(Tedy 200-188=12*100=- 1200 USD? I když trh bude trh na hodnotě 250 USD? Bavíme se o extrémní případné situaci, ale jde mi o to, zda daný princip chápu správně. Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 9. IC zadávané 8 dní před expirací je relativně agresivní strategie a opravdu vyžaduje kontrolu v reálném čase. Já bych rozhodně začal s měsíčním IC a 8 dní před expirací bych vystupoval, než to trochu dostanu do ruky.
  Na otázku ohledně max. ztráty vám odpovím návodem, který se mi velmi osvědčil: Počítejte každou opci jako samostatný obchod a potom jen sečtěte výsledek.
  Ve vašem případě při ceně na 200 je to takto:
  ztráta z prodané CALLky na 188 = -1200
  zisk z koupené CALLky 191 = 900

  Plus plný kredit zisk z PUT strany, řekněme 15 USD, tedy tento obchod bude mít hodnotu -1200 + 900 + 15 = - 285

  OdpovědětSmazat
 10. Super, děkuji moc za krásné a srozumitelné vysvětlení. Teď si již budu vědět rady :-).
  Zkusím ještě navázat na předchozí příklad a zeptat se na další věc.
  Vaše vysvětlení se vztahuje na cash settled option. Zajímalo by mě, jak daný proces probíhá v případě stock settled opcí.
  Je to tak, že v případě obchodování indexu SPY, mi bude v případě ceny indexu 200. V případě prodané CALL opce, mi vyvstane závazek prodat kupujícímu 100ks akcíí indexu SPY za cenu 188. Tedy broker mě fyzicky hodí do short pozice na SPY indexu. Je teda můj propočet v tomto případě správný? Budu se nacházet v pozici : Cena 188 * -100ks indexu = -18 800 USD což je cena která by měla odpovídat částce na mém účtu? Takovou vysokou částku nikdy nebudu mít volnou v případně velikosti mého účtu okolo 4 000 USD? Nebo se tento settlement řeší nějakým jiným způsobem? Děkuji

  OdpovědětSmazat
 11. Přiřazena bude i koupená CALLka na 191 a bude platit výpočet z předchozího mého textu. Broker -100 a +100 rovnou vykrátí, není to tak, že vám dá 100 akcií koupenou CALLku a potom vám 100 akcií vezme za prodanou CALLku. Tam se netřeba bát, dělá to tam nějaký robot.

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 13. Napadl mě takový dotaz, jak to probíhá při výpisu IC když nejsou potřebné opce k dispozici. A tím pádem musí být vypsaný IC nesymetrický. Například 183/184-190/191. Je zde nějaké větší riziko, nebo případný problém, který může nastat? Je lepší v dané situaci vůbec raději daný kontrakt nevypisovat? Děkuji

  OdpovědětSmazat
 14. Pokud je na opcích nízká likvidita, tak ruce pryč, protože vstoupit ještě nějak zvládnete, ale když půjde trh proti vám, tak se nenajde nikdo, kdo to od vás koupí zpátky, takže to zůstane na market makera, který vás stáhne z kůže :)
  Jinak ale dotazu nerozumím, co je na tom IC nesymetrické?

  OdpovědětSmazat
 15. Pardon špatně jsem to zadal. Má to být uvedeno tak to. 180/183-190/191. Vzdálenosti ochranných opcí jsou různé na obou stranách IC.

  OdpovědětSmazat
 16. Jeden další dotaz, který vyplynul na povrch. Jestli mi můžete odpovědět z vaší praxe, v jakém případě na trhu SPY mohou dostat na svůj účet připsané akcie, i když jejich opce skončila OTM. Nebo naopak že akcie nedostanou, i když jejich opce byla ITM. Děkuji.

  OdpovědětSmazat