čtvrtek 31. ledna 2013

Kalendářní spread, aneb radost z rozpadu časové hodnoty

Hlavní body:
 • Kalendářní spread nabízí předem známý a definovaný risk (přestává platit expirací vypsané opce).
 • Kalendář je vhodný pro do strany se pohybující trh se vstupem v okamžiku, kdy je nízká volatilita.
 • Call a Put kalendáře jsou v podstatě identické, Put bývá většinou o něco levnější.
 • Strategie je založena na tom, že časová hodnota klesá rychleji u vypsané opce než u nakoupené.

K čemu je to dobré?
Kalendářní spread je strategie, která těží z trhu, který se pohybuje do strany, resp. nedělá dramatické pohyby. Nákup kalendářního spreadu umožňuje za nízké náklady těžit z toho, že se časová hodnota (theta) prodané opce rozpadá rychleji, než u opce nakoupené s pozdějíš expirací.

Kalendářní spread vydělá, pokud se cena drží v rozumném pásmu a z nárůstu implicitní volatility. Nárůst implicitní volatility roztáhne pásmo, ve kterém kalendářdní spread profituje.

Kalendářní spread je považován za pokročilejší strategii. Na druhou stranu má omezené riziko a vyšší pravděpodobnost zisku, než prostý nákup CALL nebo PUT opce. Maximální zisk se rovná ceně, za kterou kalendářní spread nakoupíte.

Jak se to dělá?
Kalendářní spread vzniká tak, že prodáte opci s bližší expirací a na stejné strike koupíte opci s delší expirací. Tradičně se používaly kalendáře měsíční, tj. pokud bychom vstupovali dnes na konci ledna 31/1/2013, prodali bychom únovou opci na aktuální ceně a koupili březnovou na stejné ceně. Je jedno, jestli se jedná o PUT nebo CALL, PUTky bývají většinou o něco levnější v rostoucích trzích.

Já mám zkušenosti s obchodováním kalendářní spreadů na weekly opcích, tj. dnes ve čtvrtek 31/1/2013 tvoříme strategii tak, že prodáme opci s expirací 8/2/2013 a koupíme na stejné strike s expirací 15/2/2013.
Kalendářní spready s měsíční expirací stačí kontrolovat jednou denně a většinou se obchodují pro profit 20-30% a likvidují se nejpozději týden před expirací nebo na hodnotě -15-20%. Týdenní kalendářní spready je nutné kontrolovat nejméně po otevření a před uzavřením trhů a vyžadují od obchodníka výrazně větší pozornost. Odměnou týdenního obchodníka za více práce je to, že otočí peníze během měsíce 4-5x.

Pokud se cena podkladu razantně pohne, kalendářní spread se dostává do ztráty. Nejvyšší zisk strategie přinese, pokud je cena v době expirace na strike ceně. Pokud máte pocit, že trh půjde nahoru nebo dolu, můžete kalendáře vytvořit mírně nad nebo pod aktuální cenou podkladu.

Pokud se cena pohybuje v rozumném intervalu, má na cenu velmi silný vliv implicitní volatilita. Kalendářní spread je strategie vega pozitivní, tedy nárůst vega (volatility) zvyšuje cenu opcí, což nám hraje do karet, protože ze strategie vystupujeme tak, že spread prodáme. Rozdíl mezi cenou, za kterou jsme ho koupili a cenou, za kterou ho prodáme, je potom náš zisk.

Ideální obchody jsou tedy tam, kde existuje tzv. “skew”. Termín skew [skjů] by se dal do češtiny přeložit jako deformace. My hledáme takovou deformaci, kde je volatilita (IV) bližší expirace vyšší, než volatilita expirace vzdálenější. Tato situace nám umožní draze prodat a levně koupit a dostat se tak do obchodu se slevou. Jelikož jsme vstoupili levně, získávme zároveň širší pásmo, ve kterém profitujeme.

Ideální podmínky pro kalendářní spread:
    •    Očekáváme, že cena neudělá prudký pohyb
    •    Volatilita (IV) je nízká
    •    Bonus: IV na bližší expiraci je vyšší než na vzdálené (skew)

Logicky z toho tedy vyplývá, že kalendáře se nehodí používat před earnings, významnými reporty Fedu a ECB (viz. první polovina září 2012) ani před vyznamnými fundamentální zprávami, aktuálně např. uvedení nového zařízení BlackBerry na trh.
Ti, kteří mají rádi riziko, si tady možná kladou otázku, jestli by kalendář nešel před vyhlašováním výsledků (earnings) prodat a profitovat z toho, že cena NEzůstane v určitém pásmu. Ano to je z principu možné, ale my v tomto článku zůstaneme u toho, že kalendář je možné i prodat a vytvořit tzv. inverzní strategii.

Výhody kalendářního spreadu
    •    Nízké náklady na margin (většinou žádné, např. u IB)
    •    Omezené riziko
    •    Všestrannost

Všestrannost
Pokud cena udělá nějaký breakout nebo jiný dramatický pohyb, můžete jednu opci odprodat a zůstat např. v prostém long CALL nebo long PUT. Např. Pokud držíte CALL kalendářní spread a Fed oznámí další kolo QE (tištění peněz), prodanou Callku rychle uzavřete odkoupením zpět a můžete těžit z pohybu podkladu jedním směrem. Tato varianta s sebou samozřejmě nese nemalé riziko, že už to Fedu trh přestane "baštit" a místo nakupování začnou všichni prodávat v situaci, kdy vy už držením prosté CALLky čelíte neomezenému riziku při pohybu trhu směrem dolu.

Vega hedge
Kalendář se dá vnímat jako vega hedge proti vypisování opcí. Např. Iron Condor je typická strategie vega negativní, těžící z poklesu volatility. Kalendář funguje přesně naopak a těží z nárůstu volatility. Pokud tedy proti Iron Condoru vypíšete kalendáří spread, jste chránění před tím, že IV místo poklesu vyletí nahoru.

Úprava a řízení kalendáře
Měsíční kalendáře je možné řídit tak, že v okamžiku, kdy dorazí cena na kraj profitabilní výseče, koupíte na tomto místě další kalendář. Tím získáte tzv. dvojitý kalendář. Ten rozšíří prostor, ve kterém profitujete a sníží váš maximální zisk. Týdenní kalendáře se podle mého nározu řídit nevyplatí.

Příklad
SPY zavřelo včera na 150.07, my tedy otevřeme týdenní kalendářní spread na strike 150 prodejem opce s expirací příští týden a nákupem opce s epxirací 15/2. Risk graf kalendářního spreadu má tvar stanu a vidíte ho na obrázku níže. Svislé přerušované čáry ukazují bod zlomu, na kterém strategie začně prodělávat. Zvýšení volatility stan roztahuje, snižování ho zužuje.


Měsíční kalendář bychom typicky otevírali cca 30 dní do expirace, podívejme se ale nyní na to, jak by vypadal dnešní, kdy prodávám bližší měsíc, tj. únor a kupujeme březen:19 komentářů:

 1. Trh je na ceně 910, vypíšu teda na strike 910 (Feb výpis, March nákup). V den expirace bude cena 905, dostanu co se stane?
  Bude mi odebráno z účtu více nebo méně peněz než kolik jsem dostal za výpis?

  OdpovědětSmazat
 2. Zdravím.
  Za výpis zaplatíte, toto není kondor:) Pokud to budou PUTky, tak vypsaná bude mít hodnotu -5, protože bude v penězích a callka bude mít mnohem vyšší hodnotu než při nákupu, protože cena bude velmi blízko strike a bude obsahovat velmi vysokou časovou hodnotu. Obchod tedy skončí ziskem, jehož výši odhalí risk graf.

  OdpovědětSmazat
 3. Nepochopil jsem výsledky. Kolik se dá teda vydělat když za všechen margin otevřu kalendáŕní spread?
  (myšleno v %)

  OdpovědětSmazat
 4. Kalendář se kupuje, žádný margin při něm nefiguruje. Kolik se dá vydělat ukazuje risk profil, udělám na čtení risk profilu článek.
  Díky za komentář.

  OdpovědětSmazat
 5. Ale na výpis bližší opce je třeba margin!, na koupi vzdálenější jsou třeba peníze, tak předpokládám že se to vykrátí, respektive vynuluje. Takže počet kalendářů, které můžu nakoupit je dán počtem peněz které mám.

  OdpovědětSmazat
 6. K obchodování opcí potřebujete brokera, neboli makléře. Broker potom má pravidla, podle který stanovuje margin na různé opční strategie. Nikdy jsem neslyšel o makléři, který by si blokoval za nákup kalendáře margin.
  Tedy ano, kalendářů se dá nakoupit tolik, kolik máte na tuto strategii přidělených peněz.

  OdpovědětSmazat
 7. Nepsal jsem, na nákup kalendáře, ale na výpis!

  OdpovědětSmazat
 8. Aha, a jaká je tedy otázka?

  OdpovědětSmazat
 9. Ahoj, chci se zeptat na konkrétní výstup nebo ukončení kalendářního spreadu. V den expirace vypsané opce, pokud je ITM, dochází k přiřazení akcií na můj účet? Nebo je součástí strategie vypsanou opci v den expirace odkoupit zpět a zbývající drženou opci pak prodat a inkasovat zisk? Pokud reálně hrozí přiřazením, jak se v této situaci postupuje? Díky, Marian

  OdpovědětSmazat
 10. Kalendář se dá ukončit po dosažení stanoveného profit targetu (PT), např. pokud nakoupím za USD 100 a můj PT je 30%, tak vystupuji v okamžiku, kdy je kalendář ve zisku USD 30. Analogicky se postupuje při ztrátě.
  Další varianta je pokročilejší a řídí pozici na základě technické analýzy, např. při potvrzení breakoutu z pásma rovnou vystupuji bez ohledu na cenu.
  Pokud začínáte, doporučuji pro týdenní kalendář PT 30% a SL-30% (první den po vstupu do obchodu nikdy nezasahujte bez ohledu na vývoj). U měsíčního kalendáře doporučuji PT 20% a SL -30%.
  V žádném případě nezůstávejte v obchodu do expirace vypsané opce!

  OdpovědětSmazat
 11. Díky za odpověď! Může se stát, že pokud bude mnou vypsaná opce ITM např už 2 dny po vstupu, že mi může být přiřazen podklad??? Bavím se o ETF's na QQQ, SPY, DIA a IWM hlavně :-) Díky, Marian

  OdpovědětSmazat
 12. Ano, tahle skupina SPRD ETF může být přiřazena kdykoli, ale majitel kalendáře je krytý koupenou opcí, kterou může také uplatnit a získáte pozici s nulovou hodnotou. Nikdy jsem se s předčasným přiřazením u kalendáře nesetkal.
  Ať se daří.

  OdpovědětSmazat
 13. Dobrý den pane pane Blažku!
  Mám dotaz ohledně pozitivního skew. Mohl byste prosím doporučit, jaký datafeed použít pro kontinuální monitoring velikosti IV na front/back expiraci...?
  Děkuji !
  Ivo

  OdpovědětSmazat
 14. Mám zkušenosti pouze s modelem obchodování přes IB, analýza v TOS. Datafeed TOSu mi připadá naprosto dostačující a také oceňuji jeho cenu (demo je zdarma).
  Hodně zdaru,
  Jirka

  OdpovědětSmazat
 15. Dobrý den,

  chci se Vás optat na několik věcí ohledně kalendářního spreadu.

  Vybral jsem příklad - viz screenshot: http://s3.postimg.org/6uusimfch/image.png
  Záloha obrázku: https://cdn.pbrd.co/images/ztEElXp.png nebo: http://i.cubeupload.com/V1PGlT.png

  1) Jestli to dobře chápu, tak chci co největší rozdíl v čase. Proto jsem vybral JAN 16 a druhou co nejkratší MAY4 15.
  MAY4 15 vyprší tedy kdy? Dnes je 19. 5., takže za 3 dny 22. 5. (pátek)? Ukazuje to i platforma v tabulce "trades".

  2) Tento spread můžu uzavřít celý ručně. Když to neudělám, uzavře se celý sám při expiraci?
  Za 3 dny v pátek?
  Uzavře se celý? Nemusím na to tedy "sahat"?

  3) Vždy, když nastavím a zanalyzuji mnou uvedený příklad a kliknu na "Confirm and send" se sice příkaz pošle do karty "Monitor", ale je jen ve stavu Working. Ale nic víc. Z účtu "Option Buying Power" se odečte cena daného spreadu.
  Co dělám špatně?
  Je to už "zařízeno" a musím kupříkladu počkat do pátku do rozpadu opce MAY4 15 a automatického uzavření JAN 16?
  A dle toho, kde cena skončila obdržím zisk / ztrátu?
  Jednoduše to moc nechápu... Co se vlastně děje, když je příkaz "Working".
  Souvisí to s obchodními hodinami opcí v ThinkOrSwim? Pokud ano, tak obchodní hodiny pro Cesko jsou od 14:30 do 21:00? Pokud ano, tak já podobný obchod zkoušel včera a byl ve statusu "Working". Přijdu druhý den a byl "Expired". Jak tomu mám rozumět?!?!? že se na mně vykašlali a můj obchod ani neotevřeli?

  4) Na co je tam ten červený zámeček a .51? Když na něj kliknu, stane se z něj zelený a křivka se kompletně zmrví. Nemluvím o tom, že takový průběh nechci obchodovat ani omylem :-)

  5) V obrázku bíle označené datum 19. 5. 2015 a červeně 23. 5. 2015 je tuším teoretický průběh a analýza dnes a v den vypršení, že?

  velmi Vám děkuji za osvětlení.
  Petr

  OdpovědětSmazat
 16. Zdravím Petře,
  díky za dotaz. Věnuji se už teď jinému podníkání, takže odpovídám jak si to pamatuji :)

  1/ Moc si to nepamatuju ale řekl bych, že tohle je moc vzdálené. Klasicky kalendář je za měsíc a za dva, nebo za tyden a za dva(tři,čtyři). To co tam je by podle mě nevycházelo, viz. 4

  2/ Podle mě prostě vyexpiruje ta MAY4 a ta druhá JAN16 vám zůstane. Kal. spready se kupují, tedy smyslem je prodat s vyšším ziskem, ne čekat až vyexpiruje...

  3/ Podle mě to znamená, že se to pokouší koupit za tu vámi zadanou cenu a monitoruje situaci do doby, než najde prodejce...k tomu ale asi nedojde, viz. 4

  4/ Zámeček znamená, že tam je uživatelem zadaná cena, tj. co si tam zadáte :)...vypnutí zámečku znamená, že vám to zobrazí aktuální reálnou cenu, za kterou můžete kalendář koupit.

  5/ Červená čára je v den expirace bližší nohy a bílá je aktuální nebo co si nastavíte.


  Snad jsem vám pomohl, hodně zdaru.

  Jirka

  OdpovědětSmazat
 17. Děkuji Vám pane Blažku.

  Zjistil jsem, že working = čekalo se na otevření burzy.
  Teď mi ještě vrtá hlavou, zda třeba kalendářní spread realizovat za market nebo limit? Předpokládám, že market, jinak bych se asi žádného obchodu "nedočkal".

  Proč již opce neděláte? Co je lepšího, než opce?

  Děkuji Vám

  OdpovědětSmazat
 18. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Výměna kdekoli - Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětSmazat