neděle 3. února 2013

2W Kalendář: Nová kráska v opčním saloonu

Nová kráska v opčním saloonu je starší příbuzná nám již dobře známé "týdenní Kalendářky". 2W Kalendář má oproti sestře delší nohy, každou o týden. Stejně jako všechny krásky z rodiny kalendářů má jednu nohu kratší a jednu delší. Ta kratší má 14 dní a ta delší má dní 28. Není tak divoká jako její mladší sestra, ale je také možné jí vypisovat každý týden a otáčet peníze stejně často. Raději nyní opusťme genderově tenký led, na který jsem nás dostal tímto úvodem a pojďme se podívat na výsledky, které nám tato “nová kráska” v posledních 2,5 měsících nabídla.

Jak strategie funguje


Jak již víte z článku Revoluce v opcích, je nyní možné vypisovat na určité tituly weekly opce na až pět týdnů dopředu. Nabízí se tedy varianta k již používané strategii Kalendář na weekly opcích a vypisovat na 2 týdny prodanou opci a na 4 týdny opci koupenou. Rád bych se s vámi podělil o výsledky, ke kterým jsem zatím ohledně této strategie došel.

Základní hypotéza


Testoval jsem od začátku dostupnosti opcí na 5 týdnů, což bylo u zhruba poloviny titulů čtvrtek 15.11 a u ostatních 6.12. Co nám může tato velmi krátká doba povědět? Podívejme se na to, co nehledáme. Nehledáme potvrení toho, že kalendář funguje. Kalendář funguje. Hledáme tituly, na kterých tato varianta funguje lépe a kterým se raději vyhnout. V tom nám i takto krátká doba může pomoci získat první orientaci. Co nám tento krátký test neodhalí je robustnost, protože období od listopadu do nyní se vyznačuje nudným pohybem long a převážně nízkou a nižší volatilitou.

Mimochoodem, pokud by někdo z vás volatilitu někde potkal, prosím vyřiďte jí, že se nám po ní na trhu moc stýská :)

Test - 1. kolo
Toto byla testovací skupina opcí: AAPL, BIDU, BP, CLF, FB, GDX, GOOG, IBM, IWM, QQQ, SPY
PT byl 40% u indexů a 30% u akcií, SL všude 20%. Věnuji 1000 USD na jednu pozici a otevírám tolik kontraktů, kolik za 1000 nakoupím.
Takže dočasně vyřazujeme záporné obludy XLF a EEM. QQQ si necháme ještě na další pozorování. Vidíme, že SPY a IWM budou asi instrumenty, které budeme chtít používat nejčastěji, ale že i GOOG a AAPL mají slušné výsledky. U akcií samozřejmě neobchodujeme skrze výsledky (earnings).

Volatilita je klíč
Když jsem přemýšlel o výsledcích a díval se do grafů, uvědomil jsem si jednu důležitou věc o kalendářích. Jsou to vega pozitivní obchody a proto se jim daří, když jsou otevřeny při volatilitě nízké a prodány při volatilitě vyšší. Udělal jsem si tedy ještě jeden list do excelu a vyexportoval do něj pouze ty obchody, které byly otevřeny při nízké volatilitě, resp. soustředil jsem se především na to, aby obchod nebyl otevřen na nějakém vrcholu IV svingu, kdy je volatilita vysoká.

Test 2. kolo
Jak jsem to dělal? Označil jsem si do grafů IV klasické SR úrovně, konkrétně vždy support. Tam kde je zřejmý, označil jsem si rovnou kanál, ve kterém se IV pohybuje. Podívejte se třeba na graf SPY, kde je vidět, že se IV často odráží na úrovních cca 14 a 16. Vidíme také, že úroveň 12 trh zatím vždy odmítl, je to tedy pro kalendář také velmi vhodné místo ke vstupu.

Výsledky to zlepšilo, ale předeveším to vyhladilo equity křivku a zmenšilo drawdowny. Průměrná úspěšnost při otvírání každý týden je 66%, kdežto při otevírání pouze při nízké volatilitě nám strategie naděluje úspěšnost 71%. Hlavní posun je v tom, že se vyhneme obchodům s nejvyššími ztrátami. Nejlépe se to projevilo u QQQ, ze kterého se najednou ukázal profitabilní podklad.

Test 3. kolo
Do testu byly přidány další dostupné tituly, na kterých už jsme ale testovali pouze obchody otevřené při nízké volatilitě: FB, IBM, C, BP a BIDU. FB propadl a v součastnosti ho považuji k obchodování za nevhodný, v celkových číslech jsem ho ale nechal, aby čísla nebyla příšliš optimitická.
Pokud bychom do této strategie vložili v polovině listopadu 10 000 USD, byli bychom na konci ledna po 2,5 měsících na 14 308 USD a tedy zhodnocení 43% ! Je nutné vidět, že testované období kalendářům přálo díky malým pohybům a není reálné očekávat, že strategie bude takto dobře fungovat dlouhodobě. Přesto jsou to čísla, která jsou velmi zajímavá a ukazují, že tento přístup funguje a má smysl mu věnovat čas a peníze.

Exit se saloonu
Strategii je podle mého názoru možné obchodovat úspěšně i bez použivání volatility. Já jsem týdenní kalendáře obchodoval “strojově” vždy každý čtvrtek a strategie fungovala a funguje velmi dobře. Určování, kdy je nízká volatilita, je relativně pracné a subjektivní. Pracné proto, že můj oblíbený screeningový nástroj StockFetcher  nepodporuje indikátor IV a proto musím tituly procházet a filtrovat ručně. Určitě budu hledat nástroj, který mi sám ukáže, které tituly jsou na řekněme 5-denním low na IV a mezi těmi budu potom hledat kandidáty. Použití volatility jako filtru každopádně považuji jako krok správným směrem a způsob, jak zlepšit chápání opčních procesů a zákonitostí. Já jsem každopádně tuto strategii zařadil do svého portolia strategií a již jsem v pátek otevřel první dva live exempláře na AAPL a QQQ.

Equity křivka:


Před koncem článku dovolte, abych vám za trpělivé čtení koupil virtuální whiskey a popřál vám, aby vám opční obchodování dlouhodobě a stabilně vydělávalo na whiskey skutečnou (abstinenti ať si prosím doplní kola-loku).

1 komentář:

  1. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší šance na výhru

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovědětSmazat