pondělí 25. února 2013

Diagonální spread: Čekání na korekci

Řada lidí čeká na korekci  na trzích. Většina racionálně uvažujících sleduje, jak je nemocná ekonomika "léčena" sedativy a opiáty, které jí podává Fed (centrální banka USA), ECB, japonská centrální banka a asi by se našly i další, ve formě tištění peněz. Jak se v takovém prostředí daří trhům? Pohybují se na historickým maximech, Dow Jones a Russell už je překonaly, S&P na ně útočí a Nasdaq už je také překonal, pokud ohlédneme od výšin dosažených během dot com bubliny kolem roku 2000. Je takový trend udržitelný? Dokud bude trvat přísun drog a mediální masáž, určitě ano a může trvat ještě dlouho. Co ale nemůže, je jít bez přestání stále nahoru, dříve či později musí udělat korekci.Jak tuto očekávanou korekci zobchodovat? Existuje řada způsobů, my se dnes podíváme na zvláštní verzi diagonálního spreadu, kterou je možné k čekání na korekci použít. Tradiční diagonální spread je strategie velmi podobná kalendářnímu spreadu, rozdíl je v tom, že opce nejsou na stejném strike.
Můžete tím do kalendářního spreadu vnést trochu směru, tedy vychýlit kalendář na stranu, na kterou považujete pohyb pravděpodobnější.

Když jsem v rámci přípravy googlil po článcích o diagonálním spreadu, dočetl jsem se, že je to strategie pro "ostřílené veterány". To mohu vyvrátit, já ji používám a do této kategorie se nepočítám, nicméně práce s touto strategií vyžaduje praxi s obchodováním opčních strategií a solidní pochopení opčních principů

My si ukážeme použití diagonály, které je šité na míru současné situaci a liší se od "klasického" diagonálu, jak se o něm dočtete v opčním slabikáři. Ukážeme si to na příkladu ze současné situace. (Podobné diagonály vypisuji pravidelně už od konce ledna, včetně popisovaného příkladu)

Naše diagonály využívají 5-ti expiračních týdnů, podobně jako kalendáře popsané v článku 2W Kalendář: Nová kráska v opčním saloonu.

Prodáváme tedy opci 2 týdny do expirace a kupujeme opci 4 týdny do expirace. Klíčem je, že chceme být short, abychom 1. chytili korekci a 2. nebyli vystaveni prudkému pohybu short, který s sebou korekce velmi pravděpodobně přinese.
Proto kupujeme vzdálenou PUTku a prodáváme PUTku s bližší expirací.

Náš cíl je totiž z hlediska této strategie kacířský, tj. chystáme za určitých, přesně definovaných podmínek, odkoupit nebo nechat vyexpirovat prodanou PUTku a zůstat long koupenou PUTku (z hlediska trhu tedy být short). Pokud tyto podmínky nenastanou, vystoupíme tradičně uzavřením celé strategie najednou.

Příklad:
Otevřen na SPY dne 15/2/2013 za USD 162 na kontrakt.
Prodáváme PUT 153 MAR01 a kupujeme PUT 155 MAR15.

Jak vypadá risk graf:
 Bílá čára se vztahuje k datu, kdy je tento článek psán, tj. 25/2/2013, červená potom ukazuje situace ke dni expirace vypsané PUTky.

SPY vypadal v pátek při otevření takto:


Co vidíme z ceny? Pohyb může pokračovat nahoru, ale pomalu a stabilně. To nám vyhovuje, protože max. profit máme nad aktuální cenou na 153. V případě poklesu máme v podstatě fixní zisk, v tom je strategie podobná klasickému kreditnímu spreadu se stejnou expirací.
My ale čekáme na situaci, kdy trh udělá nižší low, nižší high a poté prorazí to první nižší low, čímž potvrdí otočení trendu. Právě v tento okamžik bude ideální čas odkoupit prodanou PUTku a nechat si
pouze vypsanou.

Pozor na money management!
Pokud se rozhodneme pro tuto agresivní změnu strategie, je nutné snížit počet kontraktů tak, aby náš maximální risk nepřesahoval 2-3% celkové equity, procenta si samozřejmě každý zvolí v závislosti na své toleranci k riziku.  Takový vstup bude mít vysokou pravděpodobnost úspěchu, ale trh může jít i proti nám.

Při pohledu na aktuální situaci vidíme, že trh už silný pohyb dolů minulý týden udělal a aktuálně se vrací nahoru. Máme tedy ono nižší low, jehož proražení bude pro nás signál jít odvážně short, ale nyní musí přijít nejprve potvrzení ve formě nižšího high.


Nabízí se srovnání této strategie s vertikálním spreadem. Do toho bychom vstupovali s kreditem, ale chybí tam výhoda vyššího profitu v případě, že cena skončí blízko vypasné opce a maximální zisk je nižší. Srovnání s kalendářem je asi nasnadě, tam bychom byli venku, protože silné pohyby minulého týdne by zasáhly náš stop-loss.

1 komentář: