pátek 8. března 2013

Pokročilý Iron Condor anebo dojení železného kondora

Iron condor je česky železný kondor a my budeme používat zkratku IC. IC se dá vnímat a používat celou řadou způsobů. Iron Condor v klasickém podání je označován jako příjmová strategie a umožňuje s minimem znalostí a času získat nějaká ta % zhodnocení ročně. Dá se to chápat jako automobil s navigací a automatickou převodovkou a věnovali jsme mu tento článek: Iron Condor nepatří do starého železa.

IC se dá ale pojmou i jako řízení auta, které se nebojí bahna a těžkého terénu a podíváme se na to, jak to udělat. Další způsob nahlížení na tuto strategii IC je jako na dojení, tj. že střídavě dojíte CALL a PUT vemena podle toho, které se zrovna naplní mlékem/profitem.Podklad
Pro menší účty: SPY, IWM, možná QQQ (ETF)
Pro větší účty: SPX, RUT, možná NQX (Index)

Indexy, reps. odpovídající ETF jsou k obchodování ideální z důvodů likvidity, nepřítomnosti výsledkových sezón a celkové stabilitě. Více v připravovaném článku o tom, na čem opce obchodovat. Nedávno jsme dělal test jak se tato strategie chová  na AAPL a nestojí to za to, výsledek byl kolem 0.

Vstup do pozice
Čekejte na down day s pohybem ideálně k -1% a vypište/prodejte za 30-50 dní expirující PUT opci proti trhu na deltě <12.   Tu pochopitelně zajistěte koupením PUTky 1 až 2 striky vzdálené, u ETF použijte vzdálenost 3-5 striků. Tento kreditní spread prodávejte najednou!
Pokud máte silný pocit že trh půjde např. long a chcete být agresivní, použijte u PUTky deltu 15-20.

Poté čekejte na up day s podobnými paramentry a prodejde Call bear spread proti trhu na stejné expiraci.

Sledujte deltu vypsaných opcí. Sledujte P/L (zisk/ztrátu) každého kreditního spreadu samostatně.

Poznámka:
Pokud situace vypadá jako v posledních měsících, kdy se zdá, že pohyby short byly postaveny mimo zákon a trh jde jen nahoru bez větších kokekcí, můžete vstoupit nedříve s CALL a potom PUT spreadem. Buďte ale opatrní, postup vychází z logiky, že trh jde dlouhodobě nahoru a tedy vy vypíšete nejdřív PUTku a později až trh povyroste, tak přidáte CALLku a trh tedy bude mít méně času dojít ke CALLce.

Řízení pozice
Pozici řiďte pouze na konci obchodní seance.

1/ Pokud delta vypsané opce překročí 30 a trh udělá pěkný pohyb, přerolujte pozici. To znamená, že zavřete stávající pozici a vypíšete novou, která je dál od trhu. Zde použijte znalosti technické analýzy a dejte nový spread do zóny nad nějakou silnou SR úrovní. Pokud má opce méně než 10 dní do expirace, rolujte jen v případě slušného prémia.

2/ Pokud cena opce dosáhne hodnoty 60% prémia, pozici uzavřete a čekejte na další vhodný den k otevření nové pozice, tj. např. pokud zavřete PUT spread, čekejte na další down den s otevření nového PUT spreadu.

Pokud se dostanete na méně než 10 dní do expirace, rolujte na další expiraci (měsíční), tj. otevřete nový spread na delta 10-12 v dalším měsíci.

Pozici zavřete v pátek před expirací, nebo pokud máte rádi dobrodružství, počkejte si do středy. Určitě nedoporučuji nechat si spready do expirace. Výjimkou je situace, že je spread tak daleko od ceny, že už ani jedna noha nemá žádnou hodnotu a nedají se prodat.

4 komentáře:

 1. Myslím si, že RUT je i pro menší účty.

  OdpovědětSmazat
 2. Volba instrumentu je otázkou Money Managementu a ono i hodně záleží, co je pro nás větší a co menší účet :)


  Jedná se vždy o racionální rozhodnutí na základě kupeckých počtů:
  Mám 2000 USD na otevření nové pozice. Mám možnost otevřít na RUT spread 900/905 za USD 20, nebo IWM 90/92 za USD 12. Co vyberu?
  1/ 80 USD za 4 pozice po 20
  2/ 120 USD za 10 pozice po 10  OdpovědětSmazat
 3. Není lepší vypisovat pouze spodní vertikální spready?
  Horní mají nízká premia

  OdpovědětSmazat
 4. Je lepší vydělat za margin 500 USD na PUT spreadu 100 USD, nebo za stejný margin přidat 20 USD za CALL spread a vydělat 120?
  Jasné, zvyšuje se riziko, takže si každý musí odpovědět sám, jaký přístup mu vyhovuje. Každopádně nízká prémia jsou pouze dočasná situace na indexech, vyplývající z uptrendu posledních měsíců, podívejte se třeba na AAPL, nebo jiný kleasjící titul.

  OdpovědětSmazat