sobota 1. června 2013

Money management v opčním obchodování

Řada obchodníků tvrdí, že money management (MM) je ta nejdůležitější část obchodování, že správný MM rozhoduje o tom, jestli rychle zbohatnete, nebo rychle přijdete o všechno. Já toto mohu potvrdit a dle mého názoru je to i hlavní kritérium toho, jestli bude vaše obchodování zábava a bude probíhat v pohodě, nebo jestli to budou nervy.

Překlad spojení money management je řízení peněz a zahrnuje v sobě celou řadu věcí a disciplín. Já dnes popíšu to, jak vnímám MM já, aniž by si kladl za cíl předat vám vyčerpávající  a neutrální pohled.Moje MM je především o riziku, respektive řízení rizika a je odpovědí na tyto otázky:
  • Kolik % mého účtu (peněz) zmizí, když prohraju 1 obchod ?
  • Kolik maximálně ztratím na určitém typu obchodu ?
  • Jaká část mého účtu má vždy pracovat a být použitá v běžících strategiích ?
  • Jaká minimální část účtu musí být vždy k dispozici ?

Tyto otázky je třeba si klást pravidelně a upravovat je s tím, jak se vyvíjíte jako obchodník a jak se vyvíjí vaše strategie a jak vaši strategie ovlivňuje vývoj na trhu. Řízení rizika je proces.

Praktický příklad
Pojďme se podívat na praktický příklad.
Obchodník má 10 000 USD, obchoduje 2 strategie: Iron Condor a nákup debetních spreadů.

Maximálně chce riskovat 10% účtu na jeden obchod.
U IC má maximální ztrátu stanovenou na 300 USD.
IC je jeho hlavní strategie a spready doplněk. Rozhodne se tedy, že 80% účtu bude používat na IC a zbytek na spready.
Chce, aby 80% účtu pracovalo a zbytek byl vždy k dispozici. Např. na realizaci velmi výhodného obchodu, nebo jako bezpečná rezerva pro případ špatné série, kdy se jeho účet zmenší.

U IC má tedy k dispozici 8000 USD, z toho chce mít 20% rezervu, zbývá tedy 6400. Maximální přijatelná ztráta je 640 (10%). Na jednom obchodu může přijít maximálně o 300, což mu dává prostor na 2x IC na jeden obchod.
Může tedy otevřít 10 pozic se strategií IC s tím, že v každé koupím max. 2 kontrakty.

Debetní spready kupuje v hodnotě maximálně 100 USD a to je zároveň maximální ztráta. K dispozici má 2000, z toho 20% je rezerva, obchoduje tedy s 1600. Max. risk je 160, může tedy otevřít 16 debetních spreadů s tím, že u každého koupí 1 kontrakt.

Každý týden/měsíc se množství peněz změní a obchodník si tedy udělá excelovou tabulku, do které každý měsíc nebo týden zadá aktuální stav účtu a okamžitě vidí, kolik může otevřít pozic.Po půl roce potom vidí, že si sice určil max. ztrátu u IC na 300, v reálu ale díky svým vylepšeným filtrům vystupuje tak, že max ztráta je 250. Změní tedy jeden parametr v excel tabulce a může vesele pokračovat dál.

Jděte vlastní cestou
Čísla použitá v příkladu jsou pro ilustraci, vyberte si svoje tak, abyste přesně věděli, proč jste to číslo zvolili, připište si to pod tabulku. 10% účtu na obchod použijte až v okamžiku, kdy budete mít danou strategii vyzkoušenou a kdy budete mít vyzkoušené, co s vámi udělá ztratit jedno, nebo tři procenta účtu.  

Shrnutí
Chcete  dlouhodobě vydělávat na burze? Věnujte více času přemýšlení nad touho tabulkou, než věnujete přemýšlení o vstupech a výstupech a o tom, jakou strategií obohatíte své portfolio. Naprosto nutné je si takovou analýzu udělat před tím, než začnete obchodovat!
Žádné komentáře:

Okomentovat